Официално посещение на президента Румен Радев в Социалистическа република Виетнам
09 Декември 2024 НовиниОт 24 до 27 ноември 2024 г. по покана на президента на СР Виетнам Н.Пр. Лъонг Къонг президентът на Република България Н.Пр. г-н Румен Радев беше на официално посещение във Виетнам. Визитата се проведе в навечерието на 75-та годишнина от установяването на дипломатически отношения между двете страни, която ще бъде отбелязана през 2025 г.
На 24 ноември 2024 г. се състоя прием в чест на Президента на Република България, даван от Националната асоциация за приятелство „Виетнам-България“ и посолството в Ханой, по време на който на Асоциацията беше връчен Почетен знак на Президента на Република България за заслуги в работата с хилядите виетнамски граждани, учили и работили в България. България е една от първите държави, признали независимостта на Виетнам през 1950 г., като страната ни е оказала подкрепа на виетнамския народ в труден период от изграждането на страната. Десетките хиляди виетнамски граждани, които са учили и работили в България, също допринасят за укрепване на двустранните отношения и доверието, заяви президентът в своето слово.
На 25 ноември държавният глава Румен Радев отдаде почит пред Паметника на мъчениците и героите и пред Мавзолея на президента Хо Ши Мин. По-късно се проведе церемония по официалното посрещане на президента Румен Радев в Президентския дворец в Ханой от президента на СР Виетнам Н.Пр. Лъонг Къонг, последвана от разговор между двамата президенти и пленарно заседание, на които се обсъдиха основни въпроси за по-нататъшното развитие и укрепване на отношенията между България и Виетнам. На срещите на президента Румен Радев с министър-председателя на Виетнам г-н Фам Мин Чин, председателя на Националното събрание на Социалистическа република Виетнам г-н Чан Тханх Ман и с генералния секретар на ЦК на Виетнамската комунистическа партия То Лам беше потвърдена политическата воля на двете страни за задълбочаване на сътрудничество в ключови области като образованието, науката, културата, туризма, индустрията, иновациите, отбраната и др.
Двете страни приеха съвместна политическа декларация, потвърждаваща желанието им за надграждане на прагматичното и ефективно сътрудничество към стратегическо партньорство. Подписаха се двустранни документи, в т.ч. Споразумение за сътрудничество в областта на образованието между правителството на Република България и правителството на Социалистическа република Виетнам за периода 2025-2028г., Меморандум за разбирателство между община Русе и град Кън Тхъ, Меморандум за разбирателство между Българската търговско-промишлена палата и Виетнамската търговско-промишлена палата, и др.
На 26 ноември българският президент посети Дипломатическата академия на Виетнам. Държавният глава се срещна с ръководството на учебното заведение и говори пред студенти за перспективите пред развитието на двустранните връзки между България и Виетнам в контекста на 75-ата годишнина от установяването на дипломатическите отношения. Пред бъдещите дипломати президентът изтъкна, че за изграждането на стабилно и устойчиво междудържавно сътрудничество е важно доверието между народите, основано на споделени ценности, и това е най-големият актив на дипломацията. Историческите връзки също допринасят в тази насока, заяви президентът Радев и направи кратък преглед на 75-годишната история на дипломатически отношения между България и Виетнам. Държавният глава открои икономическото сътрудничество като важен фактор за надграждане на двустранните отношения. „Можем да съчетаем напредъка и стабилния икономически ръст на Виетнам с постиженията на дигиталния и иновативен сектор на България“, заяви президентът. Той посочи, че перспективни са партньорствата в сферата на разработването на софтуер за автомобилни системи, на сателитни комуникации, изкуствен интелект и други съвременни технологии. Подчерта също, че България и Виетнам имат изключително конструктивна роля за укрепване на стабилността, сигурността и напредъка на своите региони. Румен Радев допълни, че държавите ни ще продължат сътрудничеството си в международни формати в подкрепа на глобалния мир и сигурност, за насърчаване на социалното и икономическо развитие и за справяне със съвременните заплахи и предизвикателства.
„Дипломацията не е само професия, а призвание – това е най-силният и ефективен инструмент за отстояване и защита на интересите на всяка страна“, каза на младежите Румен Радев. Според президента все повече ще се засилва ролята на дипломацията, тъй като „историята е показала, че лоши дипломатически решения са довели до войни, бедност и страдание, а мъдрата дипломация предотвратява военни конфликти, укрепва мира и стабилността“.
По-късно президентът Радев проведе среща със секретаря на партийния комитет на град Хайфонг Ле Тиен Чоу. В рамките на разговора бяха представени възможностите за инвестиции във виетнамския град, който е ключов национален и международен логистичен център. Обсъдени бяха възможностите за сътрудничество в дейностите за насърчаване на инвестициите, търговията, логистика и подпомагане на асоциации и предприятия от двете страни като цяло и между България и в частност град Хайфонг.
Президентът Румен Радев посети същия ден завода за електрически автомобили VinFast край Хайфонг. Той проведе среща с ръководството на фирмата и се запозна с производствения процес. Заводът разполага с над 1200 робота и 90 процента автоматизация на производството. Държавният глава поздрави ръководството на VinFast за постигнатите впечатляващи резултати и за амбициите им да разширят износа на електрически автомобили по света. На срещата Радев изтъкна и постиженията на автомобилния сектор в България през последните 10 години, както и 35-те научноизследователски и развойни центъра, открити в страната от международни компании в автомобилния бранш. VinFast може да внася колите си в България, но може и да използва нашия опит в производството на компоненти, системи и софтуер и дори да сглобява колите си в България.
На 27 ноември президентът Румен Радев откри виетнамско-български бизнес форум в гр. Хошимин. По време на форума беше подписан Меморандум за разбирателство между Хасковската търговско-промишлена палата и Националната асоциация на предприемачите във Виетнам. В своето изказване президентът Румен Радев заяви, че България успешно напредва по пътя на трансформация на икономиката си от обработка на суровини към производство на продукти с висока добавена стойност. Този модел следва и Виетнам, което е предпоставка за сътрудничество между двете страни в редица сектори от взаимен интерес.
Събитието беше организирано със съдействието на Народния комитет на град Хошимин, който е най-големият индустриален и финансов център във Виетнам. 185 виетнамски фирми бяха регистрирани за участие. Във форума участваха представители на българския бизнес, които придружават президента за визитата му. Те бяха от сферите на информационните и високите технологии, съхранението на информация, автомобилния сектор, отбраната, инженеринга, хранителната индустрия и други.
Пред представителите на бизнеса Румен Радев посочи, че България и Виетнам не бива да си поставят за цел само да повишат търговския обмен, а и да си партнират в съвместни научни изследвания и производства, които да се реализират на трети пазари. Налице е силна политическа воля от двете страни за развитие на сътрудничеството ни, заяви държавният глава Румен Радев, като отбеляза разговорите, които е провел с президента на Виетнам, с генералния секретар на Виетнамската комунистическа партия, с министър-председателя, с председателя на Националното събрание, както и срещата му същия ден със секретаря на партийния комитет на Народния комитет на Хошимин.
Президентът очерта редица перспективни сфери, сред които транспортът и логистиката предвид стратегическото географско разположение на България и Виетнам. Румен Радев посочи натрупания опит и квалифицирани специалисти в България в информационните технологии и съхранението на информация, както и в електрониката. През последните години в България бяха направени много инвестиции в роботиката и мехатрониката, за да се насърчи развитието на редица сектори на икономиката, посочи президентът. Той допълни, че в различни части на страната България разширява индустриалните си зони, които предлагат редица предимства за инвеститорите. Фармацията, химическата и хранителната индустрия, отбраната също предлагат възможности за съвместни партньорства.
България и Виетнам са не само партньори, но са свързани и от дългогодишно приятелство между двата народа, изградено през годините на борбата на виетнамския народ за свобода и в процеса на изграждане на страната, заяви Румен Радев на среща с представители на Асоциацията за приятелство "Виетнам-България" в Хошимин. Държавният глава подчерта, че най-голямата инвестиция в отношенията между двете страни са именно тези над 30 000 граждани на Виетнам, получили професионална специализация или завършили висшето си образование в България. Президентът посочи, че след 40-годишно прекъсване се възстановява обучението на курсанти от Виетнам в страната ни и България е готова да посрещне първите петима, които ще се обучават за военни летци.
Представителите на асоциацията представиха по време на разговора дейността си в подкрепа на развитието на приятелските отношения между България и Виетнам. Те поставиха въпроса за улесняване на процеса по издаване на български визи за студентите от Виетнам, което ще увеличи образователния обмен между двете държави, както и за хората, работили и учили в България. Представители на асоциацията днес са ръководители на икономически организации, които също изразиха желанието си за още по-активен икономически и търговски обмен между България и Виетнам.
По-рано през деня президентът Румен Радев проведе среща с Нгуен Ван Нен - секретар на партийния комитет на Народния комитет на Хошимин, която се състоя в Двореца на независимостта. В присъствието на Румен Радев и Нгуен Ван Нен бяха разменени писма за сътрудничество между градовете София и Хошимин.