Събитие на България и ЕС по линия на Тематичния дебат на високо ниво на ОС на ООН по правата на човека
15 Юли 2016 Новини
България, съвместно с Делегацията на ЕС в Ню Йорк и Службата на Върховния комисар за правата на човека, както и няколко големи неправителствени организации, вкл. Амнести интернешънъл, Международният алианс на хората с увреждания и др., организира събитие по линия на Тематичния дебат на високо ниво на Общото събрание на ООН по въпроса за правата на човека, който се проведе в Ню Йорк на 12 - 13 юли 2016 г. по инициатива на Председателя на ОС на ООН г-н Могенс Люкетофт.
Събитието на България, провело се на 12 юли, бе на тема “Свива ли се пространството за гражданското общество след приемането на Дневен ред 2030?” и бе фокусирано върху изключително актуалния в момента в ООН въпрос относно участието на гражданското общество в работата на ООН в контекста на наблюдаваните негативни тенденции в тази насока през последните месеци.
Основният акцент бе поставен върху следните по-важни елементи: междуправителствените преговори за изработване на Дневен ред 2030 представляваха уникален процес на открити, прозрачни и широкопредставителни дискусии с участието на всички заинтересовани страни, вкл. гражданското общество, организации на хората с увреждания, научните среди и др., по време на които ООН и държавите членки почерпиха от знанието и опита на различните участници, което допринесе за изработването на наистина трансформиращ и амбициозен Дневен ред за устойчиво развитие, поставящ човека в центъра на всички глобални действия.
За съжаление, този положителен пример не бе последван и след приемането на Дневния ред в ООН се засилиха негативните тенденции за ограничаване на участието на гражданското общество, което е изключително тревожно. Някои държави все по-явно изразяват позиции срещу участието на гражданското общество в работата на ООН и използват всички процедурни възможности за блокиране на НПО от участие в различни междуправителствени процеси в ООН, вкл. Специалната сесия по въпроса за световния проблем с наркотиците (април), Срещата на високо ниво по ХИВ/СПИН (юни), Конференцията на държавите страни по Конвенцията по правата на хората с увреждания (юни) и др., както и за отлагане на молби на НПО за консултативен статут към ИКОСОС.
Събитието бе открито с изказвания на Специалния представител на ЕС за правата на човека Ставрос Ламбринидис, зам.-постоянния представител на Обединеното кралство към ООН Мартин Шерман от името на държавния министър на външните работи Баронеса Анълей, която отложи участието си в последния момент във връзка с вътрешнополитическите процеси в ОК, и постоянния представител на България посланик Стефан Тафров.
В последвалата панелна дискусия презентации направиха генералният секретар на Амнести интернешънъл Салил Шети, председателят на Международния алианс на хората с увреждания Колин Алън, както и високопоставени представители и на други НПО (World Vision International и ARTICLE 19).
Специален гост на събитието, който взе участие в сесията въпроси-отговори, бе парламентарният секретар за външни работи на Канада Омар Алгхабра.
Модератор на събитието беше Пеги Хикс, директор в Офиса на Службата на Върховния комисар за правата на човека в Ню Йорк.
Събитието премина при препълнена зала и подчертан интерес и бе високо оценено от различни държави, секретариата на ООН и НПО като много важно и навременно. България получи специални поздравления от САЩ, Канада, Швейцария, ДЧ на ЕС и ЕС като цяло и др., както и от много НПО за организирането на толкова актуално събитие на високо ниво в рамките на Тематичния дебат на ОС по правата на човека, което е отправило силно послание за предприемане на целенасочени действия за засилване на участието на гражданското общество в работата на ООН.
Програмата и участниците в събитието можете да видите ТУК.
Речта на посланик Тафров можете да видите ТУК.