Съпътстващо събитие на България, Италия, Белгия и Япония в рамките на 60-ата сесия на Комисията по положението на жените
21 Март 2016 Новини
Съвместното съпътстващо събитие на България, Италия, Белгия и Япония на тема „Равнопоставеността е бизнес: Осигуряване на пълно участие на жените в процесите на вземане на решения на всички нива” (Equality Means Business: Ensuring Women’s Full Participation in Decision-Making Processes at All Levels) се проведе н 15 март 2016 г. в Ню Йорк в рамките на 60-та сесия на Комисията по положението на жените, която се провежда в периода 14 – 24 март 2016 г.
Събитието се състоя в постоянното представителство на Италия към ООН. ПП на България в Ню Йорк изработи концепцията и участва активно в организацията на мероприятието.
От българска страна като панелисти участие взеха: народният представител от ГЕРБ и зам.-председател на Комисията по труда, социалната и демографската политика в Народното събрание Светлана Ангелова и Дияна Видева - член на фондация „Български център за джендър изследвания” и на Алианса за защита от насилие, основано на пола. От италианска страна в събитието участва като панелист генералният директор на Департамента за равни възможности към кабинета на министър-председателя.
От белгийска страна в събитието участие взеха вицепрезидентът и министър на обществената дейност, здравеопазването, социалната политика и наследството в правителството на Валония, а от японска - директорът на училище Джумонджи и делегат на Япония за 60-ата сесия на КПЖ. Модератор на събитието бе изявена журналистка от Италия.
Светлана Ангелова направи презентация на тема „Участието на жените в процесите на вземане на решения на всички нива – Българският модел”, в която представи постигнатия от България напредък в областта на равнопоставеността на половете и овластяването на жените. Ангелова постави специален акцент върху предприеманите законодателни мерки в тази насока и приетия на първо четене от Народното събрание през февруари 2016 г. първи досега Закон за равнопоставеност между жените и мъжете. Ангелова информира за разработената Национална стратегия за насърчаване на равнопоставеността на половете, която се изпълнява от всички институции на основата на ежегодни Планове за действие. Тя подчерта и засиленото участие на жените в политическия и обществения живот в България през последните 25 години, като даде конкретни примери и данни относно жените в политиката, в бизнеса и в обществения живот.
Дияна Видева информира за извършваната от Българския център за джендър изследвания дейност за насърчаване на участието на жените в процесите на вземане на решения на всички нива. Тя представи реализиран с финансовата подкрепа на Европейската комисия проект относно участието на жени на високи позиции в бизнеса. Отправени бяха и препоръки за предприемане на конкретни мерки за по-засилено участие на жените в политиката, обществения живот и бизнеса.
Белгийският представител информира за предприеманите от правителството на Валония мерки за насърчаване на участието на жените в процесите на вземане на решения, като отбеляза, че все още присъствието на жени на високи позиции в политиката, обществения живот и бизнеса е сравнително малко.
Представителката от Япония направи презентация относно участието на японските жени на високи нива в различни области. Тя представи също свое съпоставително изследване по въпроса по отношение на Япония, Белгия, България и Италия.
Събитието премина при подчертан интерес и препълнена зала. Сред гостите на събитието бяха министърът на жените на Парагвай, постоянните представители към ООН на Кирибати и Самоа, високопоставени представители от Еритрея и др., които също направиха изказвания.
Българските участници получиха множество поздравления за отбелязания значителен напредък по отношение на правата на жените в България.
Концептуалният документ можете да видите ТУК.
Изказването на Светлна Ангелова можете да видите ТУК, а презентацията ТУК.
Презентацията на Дияна Василева можете да видите ТУК.
Презентацията на представителката на Япония можете да видите ТУК.