Честване на Националния празник на Република България
05 Март 2025 Новини
На 1 март, в сградата на генералното консулство на Република България в град Одеса се проведе честване на Националния празник на Република България, участие в което взеха над 110 души, сред които кметове, директори на държавни лицеи, преподаватели по български език и история, културни дейци и изявени бесарабски българи от над 17 общини и населени места от Одеска област с преобладаващо етнически българско население- Белгород-Днистровск, Болград, Измаил, Рени, Тарутино, Кулевча, Кубей, Делжилер, Василевка, Камчик, Городное и др. Празникът обедини официалните организации, културно-просветни дружества и български неделни училища от Одеска, Николаевска и Херсонска област. Присъстваха лидери и представители на Всеукраинската Асамблея на българите в Украйна, Българско национално събрание, Конгреса на българите в Украйна, Асоциация на българите в Украйна, както и на Обществена организация „Иван Вазов“- гр. Николаев и Дружество на херсонските българи „Хан Аспарух“. Празника уважиха ректорът на Аграрния университет в град Одеса Михаил Брошков и на Измаилския държавен хуманитарен университет Ярослав Кичук, както и заместник-ректорът на Одеския национален университет "И. И. Мечников" Мая Иванова. На честването присъства и упълномощеният представител на Комисаря по правата на човека към Върховната Рада на Украйна за Одеска област Мария Попова.
Официален гост на събитието беше Росица Кирова, депутат от 51-то Народно събрание на Република България и председател на Комисията за пряко участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество в парламента, която преди началото на официалната част на тържеството връчи лично мартеници на присъстващите по повод празника „Баба Марта“.
Честването на 147-мата годишнина от Освобождението на България започна изпъленение на химните на Република България и на Украйна от бесарабските българи Богдана Чилик, възпитаник на музикален колеж и Сергей Нейчев, солист в Измаилския център за национални култури. Паметта на загиналите във войната украински граждани и бесарабски българи беше почетена от присъстващите с минута мълчание.
В своето приветствено слово генералният консул на Република България в гр. Одеса Светослав Иванов поднесе от името на министъра на външните работи на Република България Георг Георгиев и от свое име поздравления към бесарабските българи за Националния празник на Република България. Отбеляза, че точно на днешата дата преди три години, в следствие на руската агресия срещу Украйна, временно е преустановена дейността на генерално консулство в Одеса и на посолството в Киев. Още в началото на войната е организирана и успешно проведена евакуация на повече от 500 български и украински граждани, предимно жени и деца в България, като работата на двете представителства е възстановена през 2023 г. Днес, в генералното консулство на Република България се отбелязва 147-мата годишнина от Освобождението. На 3-ти март 1878 год., с подписването на Сан-Стефанския мирен договор се слага край на руско-турската война и се поставя началото на Третата българска държава. По-късно, на 6 септември 1885 г. се осъществява и Съединението, Източна Румелия се обединява с Княжество България против решенията на Великите сили, а на 22 септември 1908 г. министър-председателят Александър Малинов, родом от с. Пандъкли, Бесарабия, обявява и независимостта на България. Подчерта, че историята на бесарабските българи е неразделна част от историята на България и като украински граждани с български произход нашите сънародници в Украйна могат да се гордеят с това, допълвайки че „Вие преминавате през най-трудната част от историята на Украйна и за нас е важна обществената дейност, която Вие развивате за запазване на старите български традиции". Акцентира върху факта, че по време на османското иго в Одеса са живели някои от нашите революционери и възрожденци, писатели и сатирици, като Христо Ботев, Иван Вазов, Алеко Константинов и днес се прекланяме пред онези възрожденци, революционери и просветители, които са отдали живота си за свободата на България. В заключение призова сънародниците ни да продължават да пазят българските корени в сърцата си и да развиват българската култура и език далеч от родината.
Народният представител Росица Кирова се обърна към присъстващите, че днес е тук, за да отдаде заслуженото на нашите сънародници в Украйна, които носят България в сърцата си и пазят от векове традициите и българските обичаи. Подчертавайки, че „Градовете и селата, които са обитавани от бесарабските българи са ни скъпи, защото те са мястото, където едни от най-светлите български умове са чертали плановете си за независимостта на България“, тя посочи, че е щастлива за втора поредна година да преживее този светъл празник с българите от Одеска област. Акцентира, че тук се чувства у дома, тъй като вижда искрицата на българската общност обединена от език, култура и обичаи. Заяви, че днес сме заедно, за да отбележим Националния празник на България, да се преклоним с признателност пред паметта на нашите предци дали живота си за свободата на Отечеството и да потвърдим традиционно близките културни, исторически и приятелски връзки между българския и украинския народ, както и да си спомним, че българите в Украйна са неразривна част от историята на родината. Ирази своето възхищение, че дори във времена на тежки изпитания и война, бесарабските българи проявяват несломим дух, жизненост и енергия и не спират да изпълняват своята родолюбива мисия. Определи ролята на културно-просветните организации и българските неделни училища като живи огнища, в които българската памет продължава да съществува и да се предава от поколение на поколение чрез децата, които на свой ред ще ги предадат на своите деца. Изказа уверение към нашите сънародници, че България винаги е била и винаги ще бъде до тях, като ще подкрепя усилията им за запазване на българския дух. Отправи послание, че българите в Украйна не са сами, особено в настоящите условия, когато Украйна също води справедлива борба за своята свобода, за своя суверенитет. С пожелания за здраве, несломим дух, мир и просперитет, тя честити празника на Свободата и завърши словото си с думите „Да живее България“.
С приветствие на български език, към гостите се обърна Мария Попова от името на Комисаря по правата на човека към Върховната Рада на Украйна. Тя честити на всички българи Националния празник, подчертавайки петвековния път от робството към Свободата. Благодари на Република България за партньорската подкрепа към Украйна и към украинския народ, както и за готовността още от първите дни на руската агресия за приютяване и подпомагане на украински бежанци.
Беше излъчено видеобръщение на генералния директор на „Българската телеграфна агенция“ Кирил Вълчев, които поздрави с думите "Скъпи българи, които сте се събрали в Одеса, за да отбележите националния празник на България - Трети март. Честит празник от БТА от София, чиято сграда е осветена вече в цветовете на българското знаме. Желая ви много празници в душите, а не в календара, защото най-големият празник за душата е свободата". Заедно с народния изпълнител Илия Луков двамата обявиха подписването на договор, с който през тази година ще се организира съвместно отбелязване на 29 октомври - Деня на бесарабските българи, с концерти в Одеса и в други селища на Одеска област – Болград, Измаил, Камчик, Кулевча, а също и при нашите сънародници в Тараклия, Молдова. Илия Луков отправи специален поздрав към българите в Украйна с песента "Зов за България", която е по текст на бесарабския български поет Петър Бурлак-Вълканов.
Отбелязването на Трети март в генералното консулство в Одеса беше благословено с "Многая лета" от отец Андрей Сулаков, протойерей в Одеския Свято-Троицки събор, който напомни на присъстващите и за друга паметна дата, а именно, че на 28 февруари 1870 г. е издаден ферманът за признаването на Българската екзархия, което събитие се превръща в международно признание за църковната и културна автономия на българския народ. Приветствия за празника бяха поднесени още от представителя на херсонските българи Юрий Паличев и директора на Делжилерския лицей в Белгород-Днистровски район Светлана Тодорова, която предаде картина за генералното консулство от името на тяхна възпитаничка.
По време на празничната програма, народният представител Росица Кирова предостави учебни помагала за децата от 1-ви до 4-ти клас, дарени от Министерството на образованието на Република България, на българските неделни училища в селата Кулевча, Калчево, Владичен, Бановка, Камчик, Каракурт и Татарбунари. Генералният консул използва повода да обяви публично готовността на Министерството на образованието на Република България за организирането и провеждането през тази година в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ на курсове за повишаване на квалификацията на две групи от по двадесет и пет учителя по български език от неделните училища.
Честването на Трети март беше съпътствано с изложба на бесарабската българка Злата Шишман, дъщеря на известния художник Иван Шишман от град Измаил, която беше лично наградена от генералния консул на Република България в Одеса с почетна грамота за цялостен принос към развитието и съхраняването на българската култура. Във фоайето бяха изложени и картини на самоукия художник от български произход Александър Абаржи, който беше награден с почетна грамота от Михаил Радев, заместник-председател на Асоциацията на българите в Украйна.
Културната програма за празника продължи с едночасова патриотично-музикална постановка от изпълнителите на Измаилския център на националните култури с директор Георгий Чилик. Българските песни "Аз знам, Българийо, аз знам", "Кой уши байрака", "Роден край" и много други, включително и украински песни, бяха изпълнени от певците от български произход Николай Генов, Сергей Нейчев, Дора Куртева, Анна Кулачок и Богдана Чилик.
На 2 март, честването на Националния празник от генералното консулство на Република България в град Одеса продължи с организирано посещение на народния представител Росица Кирова в село Делжилер, където тя се срещна с кмета Иван Гайдаржи, депутата в Одеския областен съвет и председател на Одеската регионална търговско-промишлена палата Трифон Антов, директора на БНУ "Просвета" Виктория Стоянова, директора на Делжилерския лицей Светлана Тодорова, както и с жители на селото. Тя посети българското неделно училище "Просвета", в което се обучават 300 ученици и лично се запозна с оборудваните компютърни кабинети, финансирани по проекти на министерствата на образованието и на външните работи на България. За празника децата от неделното училище изнесоха празничен патриотичен концерт, като Росица Кирова предаде за българското неделно училище учебни помагала, осигурени от образователното ни министерство. От страна на генералния консул в град Одеса бяха предоставени книги и литература, дарени от ректора на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ проф. д-р Георги Вълчев. Българската делегация посети и местната църква "Свети Георги Победоносец", построена от първите български преселници през 19 век, където беше посрещната от настоятеля отец Николай и българи енориаши.