Втора сесия на Подготвителния комитет на Единадесета конференция-преглед по Договора за неразпространение на ядреното оръжие (ДНЯО)
01 Август 2024 НовиниВ периода 22 юли – 2 август 2024 г. в Двореца на нациите в Женева се провежда втората от трите планирани сесии на Подготвителния комитет на Единадесета конференция-преглед по Договора за неразпространение на ядреното оръжие (ДНЯО), предстояща през 2026 г. в Ню Йорк. Форумът е посветен на подготовката на Конференцията-преглед, като фокусът на дискусиите е поставен върху проблемите относно изпълнението на ДНЯО в неговите три стълба (ядрено разоръжаване, ядрено неразпространение и употреба на ядрената енергия и технологии за мирни цели), укрепването на процеса на преглед по договора и други съществени теми, включително предизвикателствата пред и възможностите за засилване на универсалното и ефективно прилагане на ДНЯО.
Българската делегация за участие във Втория подготвителен комитет на 11-ата конференция-преглед по ДНЯО се ръководи от посланик Юрий Щерк, постоянен представител към Службата на ООН и другите международни организации в Женева. В своите изказвания в рамките на общия дебат и тематичните дебати по въпросите на ядреното разоръжаване и употребата на ядрената енергия и технологии за мирни цели, страната ни декларира непоколебимата си подкрепа за ДНЯО и акцентира върху необходимостта от предприемане на конкретни стъпки за неговото изпълнение в различните направления. Като единствен реалистичен път към постигането на глобално ядрено разоръжаване бе потвърдено значението на прогресивния подход, изискващ предприемането на конкретни практически стъпки и засилен диалог и сътрудничество между всички държави, и най-вече между държавите с ядрено оръжие. Посланик Щерк заяви също така подкрепата на България за неотменимото право на всички държави да разработват, изследват и използват ядрената енергия за мирни цели, в съответствие с член IV на договора и всички норми за безопасност, сигурност и неразпространение.
Като представител на държава – отговорен участник в ДНЯО и настоящ член и заместник-председател на Съвета на управляващите на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), ръководителят на българската делегация потвърди разбирането на страната ни за централната роля на Агенцията в международното ядрено сътрудничество за мирни цели и подкрепи нейната дейност и установената система на ядрени гаранции като основен компонент на режима на ДНЯО за ядрено разоръжаване и неразпространение. В тази връзка България осъди руската агресия срещу Украйна и окупацията на украинската АЕЦ „Запорижие“, като заяви решителна подкрепа за усилията на МААЕ и нейния генерален директор Р. Гроси за наблюдение на ситуацията в Запорижката АЕЦ и други украински ядрени обекти и за предоставяне на обективна информация, съвети и техническа помощ и подкрепа на Украйна.