България осъди нарушенията на правата на човека и на хуманитарното право в Афганистан и призова за възстановяване на сигурността и конституционния ред в Афганистан
25 Август 2021 НовиниВ рамките на свиканата по спешност на 24 август 2021 г. специална сесия на Съвета по правата на човека на ООН, посветена на скорошните събития в Афганистан, постоянният представител на Република България в Женева, посланик Юрий Щерк, заяви, че България споделя загрижеността относно нарушенията на правата на човека и на разпоредбите на международното хуманитарно право при скорошната офанзива на талибаните в Афганистан, включително при превземането на Кабул на 15 август т. г.
Предвид важността и необходимостта от неотложен отговор на развитията в Афганистан, България бе сред държавите-членове на Съвета по правата на човека, които подкрепиха свикването на специална сесия по ситуацията с правата на човека в Афганистан.
Българският посланик изрази сериозно безпокойство от актовете на насилие в Афганистан през изминалите няколко седмици, довели до висок брой цивилни жертви. Отправен бе призив към всички страни, въвлечени в бойни действия, да прекратят актовете на насилие и да възстановят сигурността и конституционния ред в Афганистан.
България настоява за съблюдаването и закрилата на правата и свободите на всички граждани на Афганистан, особено на жените и на момичетата, на лицата, които принадлежат към етнически и религиозни малцинства, на хуманитарните работници, на правозащитниците и журналистите, както и на местния персонал на дипломатическите мисии и на международните организации.
Посланик Щерк отправи апел за предприемането на спешни мерки за осигуряване на ефективна закрила на правата на над 3 милиона вътрешно разселени лица, както и на афганистанските бежанци в съседните държави. България подкрепя дейността на Мисията на ООН в Афганистан и призовава за безпрепятствен достъп на хуманитарните организации до територията на страната.
България заявява очакването си, че бъдещото държавно ръководство на Афганистан ще работи за съхраняването на богатото историческо и културно наследство на страната, както и за запазване на значителните постижения на афганистанския народ през последните 20 години в политическата, икономическата и социалната сфера.