Честване в град Валенсия на 24 май -Ден на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност
24 Май 2024 Новини
На 24 май 2024 г., в културния център „Bancaja“ в град Валенсия генералното консулство на Република България във Валенсия отбеляза Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с тематична лекция и изложба по повод 200 годишнината от издаването на „Рибния Буквар” от д-р Петър Берон, включена в календара на ЮНЕСКО за честване на значими събития през настоящата година и представена от г-жа Румяна Пенчева, началник отдел "Фондове и литературно наследство" в Националния литературен музей.
На събитието присъстваха консулът и вицеконсулът на Италия и консулът на Мароко, представители на акадамични среди, председатели на български асоциации в чужбина и на ръководители и учители от български неделни училища в консулския окръг на генералното консулство на Република България във Валенсия, и граждани.
Специални гости на събитието бяха и състезателите от българския национален отбор по карате, които се състезаваха в дисциплините кумите и ката на Европейското първенство, което се проведе в град Валения на 24 и 25 май 2024г. Делегацията, която включваше 40 спортисти бе водена от Борис Николов-вицепрезидент на Българката федерация по карате и кофчежник на Европейската федерация по карате.
В приветствието си към гостите генералният консул г-жа Надя Кръстева изтъкна значението на двамата братя Св. Св. Кирил и Методий и техните ученици, което е пример за силата на духа и саможертвата. Генералният консул благодари на учителите, хората на науката и културата, които предават знанието и българщината на бъдещите поколения.
По време на честването, по покана на генералното консулство на Република България във Валенсия, г-жа Румяна Пенчева от Националния литературен музей изнесе лекция за делото на българския възрожденец със световен принос д-р Петър Берон. Г-жа Пенчева разкри малко известни и интересни факти от живота и научната работа на големия български учен. Тя представи също така интересната и непозната тема „Български писатели дипломати“. Г-жа Румяна Пенчева работи в Националния литературен музей от 1990 г., изследовател е на българската литературна история, автор и съставител на множество книги и на научни публикации за бележите български творци и периоди от историята на българската литература.
Присъстващите на събитието имаха възможност да разгледат и изложбата, която представя ролята на българската азбука в културната история на славянските народи и на писмеността като основата на историческата памет на човечеството. На изложените 24 пана бяха представени етапите от развитието на двете азбуки – глаголицата и кирилицата и промените им като писмени системи с идеята да се разкрият политическите и културно-исторически факти, които са ги предизвикали. Изложбата представя ключовото място на Първото и Второто българско царство в оформянето на кирилицата като общославянска писмена система през Средновековието. Като третата азбука в Европейския съюз кирилицата също се изправя пред редица предизвикателства на модерната епоха, свързани с технологичното развитие на обществото. В изложбата бе използван материал от Архива на Центъра за Славяно-византийски проучвания „Иван Дуйчев“, както и от редица български и чуждестранни книгохранилища. Много от образците бяха показани за първи път. Експозицията е съвместен проект на Държавния културен институт към МВнР, Центъра за Славяно-византийски проучвания „Иван Дуйчев“ към СУ „Св. Климент Охридски“ и Фондация „Елена и Иван Дуйчеви“.Автори на изложбата са чл. кор. Аксиния Джурова и проф. дфн Вася Велинова. Консултант - проф. д-р Казимир Попконстантинов.
В края на вечерта присъстващите се насладиха на чаша българско вино и на традиционни български деликатеси.