Училища от Варна и словенския град Рауне си партнират по проекта „Еразъм + MASTER”
21 Ноември 2022 Новини
Професионалната гимназия по икономика „Д-р Иван Богоров” от Варна и гимназията от словенския град Рауне на Корошкем са партньори по проекта „MASTER” на програма „Еразъм+” на ЕС, чиято реализация продължава и през учебната 2022/23 г. В духа на мотото ѝ, иницативата по ключова дейност „Стратегически партньорства” е насочена към прилагането на „Мултидисциплинарен подход за запазването на европейските права и общочовешките ценности”. Фокусът е върху популяризирането на основните ценности на ЕС, повишаването на осведомеността на подрастващите и борбата с предразсъдъците и тормоза.
Неотдавна словенската гимназия бе домакин на среща на страните по двугодишния проект, който включва и средни учебни заведения от Румъния, Португалия, Италия (водещ партньор) и Естония.
В продължение на една седмица 25 ученици и 10 преподаватели, вкл. от България, бяха на обмен в северния град в Словения, където се проведоха кръжоци, срещи и дискусии по темата на проекта. Гостуващите младежи и техните педагози имаха възможността да обсъждат и въпроса за солидарността в обществата на държавите им. На него бяха посветени посещението в Междугенерациония център в Рауне и запознаването с проекта „Простофер” в помощ на възрастните граждани и лица с различни увреждания.
С групите от шестте партниращи си държави се срещна и кметът на града д-р Томаж Рожен.
В унисон с традицията, гостите бяха настанени в домовете на словенските им връстници, което спомогна за по-автентичното опознаване на страната. Тяхната програма включваше и екскурзия в столицата Любляна.
До приключването на „MASTER” предстои словенските и другите чужди гимназисти да посететят и ПГИ „Д-р Иван Богоров” в черноморската ни столица. Участието в проекта е една от 30-те инициативи, с които се отбелязва 30-та годишнина от откриването на училището. От българска страна, проекта се реализира от седемчленен педагогически екип, начело с директора на ПГИ Деан Василев (на снимката). Гимназията е ангажирана с прилагането на добри практики в подобласт „Гражданство” и по темата за правото на живот в чиста и устойчива околна среда.
Участниците от шестте членки на ЕС представят периодично резултатите от проекта при отбелязването на Световния ден на толераността (16 ноември), Европейския ден за борбата с трафика на хора (18 октомври), Деня на Европа (9 май) и др.