Среща на посланик Десислава Иванова със заместник-министъра на културата Амелия Гешева
01 Ноември 2024 НовиниВъзможностите за промотиране на българската култура и изкуство в Кралство Норвегия и новият програмен период за България в областта на културата на Норвежкия финансов механизъм и финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство (ЕИП) бяха акцент по време на срещата на извънредния и пълномощен посланик Десислава Иванова със заместник-министъра на културата Амелия Гешева.
По време на разговора посланик Иванова подчерта значението на културната дипломация за развитието на двустранните отношения и за популяризирането на България в Норвегия. В този контекст тя разказа за представената от посолството през май 2024 г. при голям успех в Ставангер изложба „България и мозайките“, за горещо аплодираните изяви на пребиваващи в Норвегия български музиканти и танцьори на народни танци по време на приема за националния празник на България през март. Открои и гостуването в Осло на театър „София“ с пиесата на Хенрик Ибсен „Пер Гюнт“, финансирано по линия на Норвежкия финансов механизъм.
Събеседниците дадоха високата оценка за приноса на Норвежкия финансов механизъм и финансовия механизъм на ЕИП за разширяването на контактите между двете страни и повишаването на информираността за България сред норвежкото общество. Заместник-министър Гешева разказа за резултатите по реализираните по линия на фондовете български проекти в областта на културата, изкуството и културно-историческото наследство. В този контекст бяха обменени мнения и идеи относно приоритетите на България по програма „Култура“ за следващия програмен период до 2028 г. Бяха обсъдени и възможностите за активизиране на двустранното сътрудничество в областта на културата и изкуството с Норвегия, включително чрез гостуване на творци от България.
Заместник-министър Амелия Гешева бе в Осло за заключителното събитие на програма „Култура“ в приключилия програмен период на Норвежкия финансов механизъм и финансовия механизъм на ЕИП по линия на който бяха финансирани проекти в България, Чехия, Латвия, Литва, Полша, Португалия, Румъния, Словакия и Естония.