Отбелязване на 110-ата годишнина от смъртта на Пейо Яворов
04 Ноември 2024 НовиниНа 3 ноември 2024 г. Генералното консулство на Република България в Милано тържествено отбеляза в град Борго Верчели 110-та годишнина от смъртта на големия българския поет Пейо Яворов. Официалното честване беше съвместно организирано от Община Борго Верчели и сдружение „Български щит“ под патронажа на Генералното консулство в Милано.
Тържествената церемония започна с полагане на венци пред барелефа на Пейо Яворов в град Борго Верчели от кметовете на Чирпан и Борго Верчели, Ивайло Крачолов и Марио Демагистри, от генералния консул, Ана Паскалева и от Сдружение „Български щит“.
Обръщение към българската общност и местното население направи генералният консул в Милано, която подчерта огромния принос на един от най-великите и талантливи родни поети - Пейо Яворов в българската и европейската поезия. Ана Паскалева, връчи поздравителен адрес от името на Генералното консулство в Милано на кмета на Борго Верчели Марио Демагистри за неговия принос за задълбочаване на сътрудничество между дипломатическото представителство и Община Борго Верчели. Приветствия бяха направени от кметовете на Община Чирпан, Ивайло Крачолов и Община Борго Верчели, Марио Демагистри, както и от Председателя на сдружение „Български щит“, Георги Анадолов, които изтъкнаха таланта на поета Яворов и богатството на неговото творчество. Официалната част от церемонията завърши с молитва по случай 110-та годишнина от кончината на Яворов, отслужена от Отец Васил Василев от БПЦО в Милано.
Празничната програма продължи пред “Castello Bulgaro” (“Български замък”), където ученици от Чирпан и от Българското неделно училище в Милано „Пейо Яворов“ изнесоха рецитал от стихотворения на поета на български и на италиански език. Генералният консул Ана Паскалева връчи награди на победителите в организирания конкурс на тема „За Яворов - 110 години по-късно“, а историкът от сдружение „Български щит“ Стефан Стефанов запозна гостите и присъстващите с исторически сведения, свидетелстващи за преплитането на българската и италианската история през вековете.
Честването завърши с традиционни български хора и музикални поздрави, изпълнени от школата за български танци „Веселие“ към Българското неделно училище.