Дърво на спомените бе посветено на България във Виджевано
30 Ноември 2021 Новини
Дърво на спомените бе посветено на България в град Виджевано, Италия, на 30.11.2021 г., по инициатива на Генералния консул на Република България в Милано Таня Димитрова. В тържеството взеха участие кметът на Виджевано Андреа Чефа, заместник-кметът Антонело Галиани, общински съветници и представители на различни институции.
Древна легенда под наслов „Обуй се и върви, върни се и ми разкажи“ гласи, че ако разкажеш пътешествието си на дървото на спомените, то преживява емоциите ти, усеща любовта ти. В отплата на споделените спомени, съдбата ще те награди с още пътешествия из целия свят, при условие, че се върнеш при любимото дърво и чрез спомените си го съживяваш всеки път. То ще ти пожелае да скъсаш много, много обувки по пътя на приключенията.
Виджевано е известен център на обувната промишленост в Италия. В него се намира Музеят на обувките, съхраняващ техниките за производството им и привличащ посетители от цял свят с ръчно изработените си експонати. Музеят пази над 200 чифта уникални обувки, датиращи от XXIII до XVIII век: период, когато градът е бил център на световната търговия, преди да придобие впоследствие по-романтичен облик с маскените си балове. Музеят пази и обувки, носени от папа Йоан XXIII от XX век, и от италианския премиер и лидер на фашизма Бенито Мусолини, както и реплика на чифт любими обувки на френския крал-слънце Луи XIV от XVIII век.
По-късно на същия ден дърво, дарено от Генералното консулство, бе посадено в центъра на Виджевано.
Проектът е по идея на Генералния консул в Милано в партньорство с община Виджевано.
Други проекти, инициирани и осъществени от Генералното консулство в Милано през последните три години, са откриването на улица “Васил Левски” в Болгаре близо до Бергамо, поставяне на пейка-паметник, посветена на поета Пенчо Славейков на улица „Верциере“ 2 в Милано близо до „Дуомо“, паметните плочи на поетесата Мара Белчева в Брунате близо до Комо, на знаменития български оперен певец Николай Гяуров в Модена и на професора-италианист Катерин Катеринов в Перуджа.