Конференция за промяната на климата се проведе в Торонто
06 Февруари 2019 НовиниПод егидата на генералните консули на държавите-членки на Европейския съюз в Торонто на 5 февруари 2019 г. в основания през 1948 г. университет „Райърсън“ се проведе международна конференция на тема „The EU and Canada’s actions for sustainable urban development: Are we moving at the right pace?”. Промяната на климата и съпътстващите я закономерности в глобален мащаб бяха в основата на форума, организиран от генералните консулства на ДЧ на ЕС в Торонто по линия на EU Talks –инициатива на дипломатите от ЕС в Торонто, в рамките на която задграничните представителства периодично провеждат разнородни събития по актуални теми с отношение към двустранния и многостранен диалог с Канада.
Форумът, участие в който взеха генералните консули от ДЧ на ЕС в Торонто; учени; представители на местната власт, академичните среди и неправителствения сектор; студенти; експерти и др., бе открит от Ник Рийд, изпълнителен директор на Ryerson Urban Water – изследователски център на университета „Райърсън“ с богата експертиза в иновациите и управлението на водни ресурси. В основата на дискусията бяха авторитетни експерти с международен опит, сред които Хенк Овинк, специален пратеник на Нидерландия по водните въпроси; Катарина Лур, заместник-кмет на Стокхолм; Джоф Кейп, основател и изпълнителен директор на Evergreen Brickworks, канадска неправителствената организация за опазване на околната среда и устойчиво развитие; Джим Бакстър, директор по въпросите за околната среда и енергетиката в кметството на Торонто.
Акцент в дискусията бяха добрите практики за устойчиво градско развитие в условията на все по-непредвидими природни явления и кризи. Отчетена бе срочната необходимост от споделени усилия за справяне с промяната на климата не само на правителствено, но и на обществено, културно-образователно равнище. Представени бяха практически примери за ефекта от глобалното затопляне върху процеси от политически, социално-икономически, културно-исторически и дори антропологически характер. Споделен бе изводът за особената сложност на климатичната задача и необходимостта от съвместен подход на всички възможни равнища. Промените на климата бяха окачествени от експертите като водеща заплаха, за справянето с която времето прогресивно намалява. Обект на дискусия бяха също конкретни необратими поражения, породени от климатичните промени; липсата на адекватен административен и практически инструментариум за надеждни прогнози и планове за ограничаване на вредното въздействие; ефективността на отделни модели за управление на кризи върху отделните обществени и икономически системи и др.