България участва в 69-ата сесия на Комитета на ООН за мирно използване на космическото пространство
22 Юни 2026 Новини
От 10 до 18 юни 2026 г. във Виена се проведе 69-ата сесия на Комитета на ООН за мирно използване на космическото пространство (COPUOS) – водещият международен форум за обсъждане на глобалното управление на космическите дейности.
Сесията бе открита под председателството на проф. Теодоро Валенте, председател на Италианската космическа агенция, който поема ръководството на Комитета за периода 2026–2027 г. В своето изказване директорът на Службата на ООН по въпросите на космическото пространство (UNOOSA) Аарти Хола-Майни подчерта нарастващото значение на Космоса като ключова инфраструктура за икономическото развитие, сигурността и устойчивото развитие. Тя акцентира върху необходимостта от ефективно международно сътрудничество и консенсусно управление на космическите дейности, както и върху значението на предстоящото решение за провеждането на Четвъртата конференция на ООН за изследването и мирното използване на Космоса (UNISPACE IV) през 2027 г. във Виена.
В работата на 69-ата сесия на COPUOS участваха представители на 110 държави членки на Комитета, междуправителствени и неправителствени организации, представители на космически агенции, академични институции, индустрията и частния сектор, експерти от системата на ООН.
Основните теми в дискусиите тази година бяха управлението на космическия трафик, ограничаването на космическите отпадъци, споделянето на информация за бъдещите лунни мисии, използването на космически ресурси и необходимостта от разработване на международно координирани правила за тези дейности. Дискусиите потвърждават тенденцията международната общност да насочва вниманието си към практическото управление на все по-натоварената орбитална среда и подготовката за дългосрочно човешко присъствие в окололунното пространство.
България участва активно в работата на Комитета. В националното си изказване ръководителят на българската делегация г-жа Емилия Кралева, генерален директор „Глобални въпроси“ в Министерството на външните работи, очерта приоритетните теми на България в работата на Комитета, като подчерта значението на опазването на тъмното и тихо небе в интерес на науката и обществото, необходимостта от напредък в обсъжданията по правните аспекти на управлението на космическия трафик, провеждането на UNISPACE IV през 2027 г., както и необходимостта от по-активно участие на частния сектор, индустрията, академичните среди и гражданското общество в работата на Комитета. В изказването си България потвърди и стремежа си към задълбочаване на международното сътрудничество в космическия сектор. Страната работи за ускоряване на процеса по придобиване на статут на асоцииран член на Европейската космическа агенция (ESA), като същевременно разширява партньорствата си в рамките на Споразуменията „Артемида“ (Artemis Accords), насочени към насърчаване на безопасното, устойчиво и мирно изследване и използване на Космоса.
В рамките на форума България бе домакин на съпътстващото събитие „Овластяване на следващото поколение космически лидери“, организирано в партньорство със Службата на ООН по въпросите на космическото пространство (UNOOSA) и Space Generation Advisory Council (SGAC).
