Прием на ГК-Одрин по повод 24 май - Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност
29 Май 2023 НовиниНа 24 май 2023 г. ГК-Одрин организира прием по повод Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. На събитието присъстваха около 500 души.
В своето приветствено слово към гостите на събитието, генералният консул Борислав Димитров посочи, че на 24 май отдаваме почит на сътворителите на азбуката, светите братя Кирил и Методий и се покланяме пред силата на буквите и писаното слово, като допълни, че нашият език носи паметта ни, историята ни, силата ни, духът ни, културата ни, самоличността ни, бъдещето ни. Отправи поздрави и благопожелания към учениците и учителите в БНУ „Иван Вазов“ по повод празника.
В рамките на словото си г-н Димитров открои ролята на покойния отец Александър Чъкърък за създаването на Българското неделно училище в Одрин, като допълни, че над реките Марица и Тунджа има много мостове, както в България, така и в Турция. Основната им цел е да осигуряват свързаност между двата бряга. „Такъв свързващ мост между България и Турция беше отец Александър Чъкърък! Духовен водач, учител, патриот, който с гордост посочваше, че е и българин и турчин. Беше земен и добър човек!“, подчерта още генералният консул. Г-н Димитров произнесе и възпоменателно слово в памет на жертвите от опустошителните земетресения в Югоизточна Турция от началото на м. февруари т.г.
Културната програма на мероприятието включваше изпълнение на класически квартет с ръководител Гьоксуджан Ар, представяне на стихотворение и музикални изпълнения на учениците от БНУ „Иван Вазов“ в Одрин, с директор Бахтъшен Мутлу и преподаватели Руджинан Ергюн представяне на Танцов клуб „Балкан“ в Одрин, с ръководител Мария Чъкърък и хореограф Мелтем Гюзей. Прекрасният завършек на програмата беше 30-минутното фолклорно танцово изпълнение на Представителен ансамбъл за фолклорни песни и танци „Китна Тракия“(гр. Хасково), в което участваха женският хор, танцовият състав и оркестърът.
В градината бяха разположени 7 (седем) броя букви от кирилицата (Б, Ж, Й, Ю, Я, Ъ, Ш) с височина 170 см с LED осветление в различни цветове. Представена беше и изложбата „Последвай стъпките“ на Културна организация „Таратанци“, включваща 18 пана с по три хора от шестте фолклорни области в България. Бяха прожектирани специално изработени за мероприятието аудио-визуални елементи.