ОТПАДА НЕОБХОДИМОСТТА ОТ ПРЕДСТАВЯНЕ НА ПИСМЕНИ ДЕКЛАРАЦИИ ЗА СЪГЛАСИЕ ПРИ ПЪТУВАНЕ НА МАЛОЛЕТНИ И НЕПЪЛНОЛЕТНИ ПО ВЪЗДУХА ИЛИ ПО МОРЕ ДО ДЪРЖАВИ ОТ ШЕНГЕНСКОТО ПРОСТРАНСТВО
05 Юли 2024 Консулски съобщения
На 31 март 2024 г. Република България стана част от Шенгенското пространство, като от тази дата на българските летища и морски пристанища няма да се извършва граничен контрол при пътуване към шенгенски държави. Изискването за носене на документ за самоличност се запазва. В случай че пътникът пътува до държава извън Шенген, но с прекачаване в държава - част от Шенген, той минава паспортна проверка в държавата на прекачване, от която ще бъде извършен полетът до държавата, която е извън Шенген.
В тези случаи „Гранична полиция“ няма да изисква предоставяне на писмено съгласие чрез нотариално заверени декларации от отсъстващия родител/родители при напускане страната на малолетни и непълнолетни български граждани на вътрешни въздушни и морски граници, когато те пътуват за страни от Шенген.
Родителите следва да знаят, че принципът за наличие на общо съгласие на родителите за издаване на паспорт и за напускане територията на страната, залегнал в Закона за българските лични документи и Семейния кодекс, трябва да се спазва. При наличие на спор между родителите по тези въпроси, спорът се решава от районния съд по настоящия адрес на детето.
Нотариално заверена декларация за съгласие за пътуване на дете ще продължава да се изисква на външни и вътрешни сухоземни граници на ЕС. Това изискване се запазва и при полети към трети страни извън Шенген. Подробна информация за тази декларация може да прочетете в нашето съобщение https://www.mfa.bg/embassies/belgium/messages/34480.
Същевременно, отпадането на граничните проверки за страни от Шенген не означава отпадане на полицейския контрол И мерките за сигурност. В тази връзка на въздушната и на морската граница в Република България след 31.03.2024 г. е възможно на пътуващите да бъде извършена полицейска проверка на място и в граничните зони, каквито са летищата и пристанищата. Полицейската проверка включва проверка за установяване самоличността на пътника по представен от него документ за самоличност - лична карта или паспорт. В случаите на пътуване на непълнолетни лица до 18 години при евентуална полицейска проверка ще се проверява освен наличието на международен паспорт на детето и съгласието на родителите то да пътува самостоятелно или придружавано от единия родител, или от трето лице. При пътуване на малолетни - до 14 години, включително в Шенгенското пространство, е задължително да притежават международен паспорт. Той се издава само със съгласието на двамата родители. Ако има спор между майката и бащата, той може да се отнесе до районния съд по настоящ адрес на детето, който да издаде съответна заповед детето да не пътува в чужбина. Това може да стане при важни обстоятелства - например детето да се лекува, да учи.
Има и хипотеза, при която дете има вече паспорт, но един от родителите не иска то да пътува с другия родител в чужбина, включително и в държава от Шенгенското пространство. Досега това се решаваше с изискването и проверката за наличие на декларация за съгласие от отсъстващия родител. Към момента съществува възможност при спор между родителите и съмнение за отвличане на непълнолетното лице да се подаде от единия родител сигнал в Шенгенската информационна система (ШИС) за издирване на детето и/или подаване на молба за издаване на съдебно решение от Районния съд за налагане на забрана за напускане на страната на детето.
С оглед защита на уязвими лица нормативно е предвидено въвеждане на сигнали в ШИС на основание влезли в сила или по които е допуснато предварително изпълнение заповеди за прилагане на принудителни административни мерки или съдебни решения за налагане на забрана за напускане на страната.
Мерките обхващат:
- уязвими пълнолетни, за които са постъпили данни за наличие на конкретен и явен риск да бъдат изведени или да напуснат територията на страната и да станат жертви на трафик на хора, както и поставени под запрещение лица, които нямат нотариално заверено писмено съгласие за пътуване в чужбина от своите настойници/попечители;
- уязвими ненавършили пълнолетие лица при конкретен и явен риск от незаконно извеждане на детето от родител, настойник, попечител или роднина, при въвличане в дейности, неблагоприятни за физическото, психическото и нравственото развитие, както и които нямат нотариално заверено писмено съгласие за пътуване в чужбина от своите родители.
Държави от Шенгенкото простраство:
Австрия, Белгия, България, Германия, Гърция, Дания, Естония, Исландия, Испания, Италия, Латвия, Литва, Лихтенщайн, Малта, Нидерландия, Норвегия, Полша, Португалия, Румъния, Словакия, Словения, Унгария, Финландия, Франция, Хърватия, Чешката република, Швеция и Швейцария.
Ирландия и Кипър са държави-членки на Европейския съюз, но не са част от Шенгенското пространство.