Прием по случай 24 май
29 Май 2017 Новини
Празникът на славянската писменост и култура бе традиционно отбелязан на 24 май в Българския културен институт „Дом Витгенщайн“. Той започна с поднасяне на венец пред паметника на Св.Св. Кирил и Методий и с концерт на учениците от Българското училище във Виена. През тази година то навършва 25-години от създаването си и по този повод бе отличено от Държавната агенция за българите в чужбина с почетен медал „Паисий Хилендарски“, а г-жа Сълзица Громан, дългогодишен преподавател в училището, получи почетната грамота „Неофит Рилски“ на Министерството на образованието.
Открита бе фотоизложба „40 години Български културен институт Дом Витгенщайн“, проследяваща неговата история и дейност през изминалите 4 десетилетия. Представени бяха повече от 300 снимки и факсимилета на документи, собственост на Държавния архив, на Министерството на външните работи, на Дом Витгенщайн, както и от частни архиви.
Тържествено слово по случай празника произнесе извънредният и пълномощен посланик д-р Иван Сираков. В него той подчерта мястото на кирилицата в световен мащаб, възможността, която тя предоставя – да обогатяваме Европа с нашето културно - историческо наследство, да покажем, че можем да бъдем едновременно българи, европейци и граждани на света. В словото си посланик Сираков изтъкна и ролята на съвременните просветители – преподаватели и творци на свободното слово, даряващи най-голямата сила-знанието, което променя света към по-добро.
Посланик Сираков връчи наградите на Министерството на културата за принос в популяризирането на българската култура в Австрия на проф. Барбара Хорейш, директор на Института за ориенталска и европейска археология към Австрийската академия на науките, организатор на изложбата в културно-историческия музей във Виена „Блясъкът на изтока“, на г-н Ернст Волер – депутат от Общинския парламент, председател на общинската комисия за култура, наука и спорт, съдействал за провеждането на редица културни прояви от българска страна, на г-н Йоан Холендер- бивш директор на Виенската държавна опера, предоставил възможност за изява на редица български певчески таланти.
С грамоти бяха отличени също така представители на изкуството и културата, сред които Вера Немирова – оперен режисьор, Иван Димитров – цигулар, Елица Ценова – журналист, издател на електронния сайт Меланж България, Петер Соустал – учен, византолог, съавтор на много научни проекти с БАН, Трио Владигерови.
Празникът завърши с празничен концерт, който включваше творби на Парашкев Хаджиев , Фриц Крайслер, Антонин Дворжак, Йожен Изаи, Панчо Владигеров, Константин и Александър Владигерови, изпълнени от Мария- Магдалена Христова – сопран, Максим Цеков-цигулка, Росен Гергов-пиано, Кай Гергов – цигулка и Трио Владигерови.