Първият функционален и завършен таблет за слепи хора и хора с тежки зрителни увреждания бе представен в посолството на България във Виена
13 Юни 2016 Новини
Огромно признание в Австрия, САЩ и в цял свят получи изобретението на българските млади IT-специалисти инж. Кристина Цветанова, Слави Славев и Станислав Славев. Те разработиха нова технология, чрез която шрифтът за слепи хора (Брайловото писмо) се изобразява дигитално на повърхността на нов вид таблет, известен вече в цял свят като Блайтаб. Целта на младите български предприемачи, регистрирали в Австрия фирма с нова маркетингова концепция „BLITAB“, е осъществена: за първи път в света е създадено дигитално изображение, достъпно за слепи хора и хора с тежки зрителни увреждания. По този начин се допринася за повишаване на качеството на техния живот като достъп до информация, образование и трудовия пазар.
След многобройни престижни награди в цял свят и успешна процедура за патентоване е произведен първият функционален и завършен таблет, който бе представен пред посланика на Република България в Австрия Н. Пр. Елена Шекерлетова и пред ръководителя на Службата по трудовите и социалните въпроси на МТСП при Посолството д-р Тинка Троева.
Посланик Шекерлетова връчи „специалната“ награда за „Социална иновация за повишаване на жизненото равнище“ , присъдена на младите изобретатели в рамките на първите годишни награди за социална иновация в подкрепа на социалната икономика за 2015 г., организирани от Министерството на труда и социалната политика. Поради ангажиментите си младите специалисти не можаха да участват на официалната церемония в София. Посланик Елена Шекерлетова изрази увереността си, че след представянето на предпродукционния прототип ще бъде далеч по-обосновано и убедително осъществяването на партньорства със заинтересовани фирми за продукцията и дисрибуцията на таблета. Посланик Шекерлетова препоръча на младите изобретатели да се обърнат и към български фирми за реализиране на продукцията на таблета, представени в Хай-тек парк в София.
Д-р Тинка Троева поздрави младите хора за изключителния им професионализъм и всеотдайност за постигането на този огромен успех, определен от самите тях като „социална инвестиция, която представлява резултат от страстта им към иновации и социална промяна“, въпреки многото трудности в процеса на осъществяване на прототипа до момента, като им пожела неизменен успех в следващите стъпки. Тя препоръча на младите изобретатели да осъществят контакт с Българска асоциация по информационни технологии (БАИТ), като изрази готовността за съдействие в областите на компетентност на МТСП и за в бъдеще.