Diplomatic missions

Africa

Asia

Australia and Oceania

Europe

North America

South America

Belgium, Brussels, Permanent Representation of the Republic of Bulgaria

Key officers

KEY OFFICERS

Rumen ALEXANDROV

Ambassador

Permanant Reprеsentative

 

Ivanka TASHEVA

Counsellor,

Deputy Permanent Representative of the Republic of Bulgaria to the EU, COREPER I

 

Asya TSVETANOVA

Counsellor

Representative of the Republic of Bulgaria to the Political and Security Committee (PSC)

 

Viara Mileva

Secretary

 

Coordination COREPER-II

Assia TRAYCHEVA

First Secretary

ANTICI diplomat, COREPER-II Coordination, Institutional and horizontal issues, European Council

 

Ognyan KARASTAMATOV

Third Secretary

Deputy ANTICI diplomat, COREPER-II Coordination, Institutional and horizontal issues, European Council

 

Stefania GRADINAROVA

Assistant

COREPER-II Coordination

 

Coordination COREPER-I

Dessislava STOYKOVA

First Secretary

MERTENS diplomat, COREPER-I Coordination, Institutional and horizontal issues

 

Dorita ZLATEVA

Assistant

COREPER-I Coordination

 

Coordination COREPER-II/COREPER I/PSC

Adelina Tomova

Second Secretary

Coordination COREPER-II, COREPER-I and PSC, Staff Regulations

 

Press and Information

Dimitar YAPRAKOV

Counsellor

Media and Public Relations, Communication strategy

 

European Parliament

Yulian YAKIMOV

Minister Plenipotentiary

European Parliament, Conference on Future of Europe, General Affairs

 

Legal and Institutional Affairs

Anna POPOVA

First Secretary

Judicial and Institutional Issues, Implementation of EU Laws, Breaches of EU law, Rule of Law, Translation Quality

 

Georgi MINKOV

Third  Secretary

International Public Law, Court of Justice of the EU, Maritime Law, Countering Hybrid Threats

 

Mila PETROVICH

Counsellor

Enlargement, Consultation and Verification Mechanism for Bulgaria and Romania (CVM), EU Facility for Refugees in Turkey

 

Antoaneta DIMITROVA

First secretary

Negotiations for the withdrawal of the United Kingdom from the EU (Brexit)

 

Protocol, Administrative Affairs and Accounting

Metodi GERASIMOV

Attaché

Head of Protocol

 

Elena YAKIMOVA

Assistant

Protocol

 

Reneta ZDRAVKOVA

Head of Financial Department, Administrative and Financial Affairs

 

Nadia DASKALOVA

Administrator

Accommodation, Accreditation, Translator

 

Dorian TODOROV

Administrator, Receptionist

 

Common Foreign and Security Policy/Development Cooperation/COPS Coordination

Dimiter STANCHEV

Counsellor

NICOLAIDIS diplomat, PSC Coordination

 

Boyko VALCHEV

Assistant

PSC Coordination

 

Georgi GEORGIEV

Counsellor

Africa, Transatlantic Relations

 

Stillian MINKOFF

Second Secretary

Asia and Oceania, ASEM, ASEAN

 

Kalina CHOLAKOVA

Third  Secretary

Eastern Europe and Central Asia, Eastern Partnership, OSCE, The Black Sea Economic Cooperation (BSEC), Black Sea Synergy

 

Yordan TOPCHIYSKI

Third  Secretary

Committee for Civilian Aspects of Crisis Management (CIVCOM), EU Maritime Security Strategy

 

Tsvetomira GEORGIEVA

Third  Secretary

Mashreq and Maghreb, Middle East Peace Process, Union for the Mediterranean

 

Yovo PANCHEV

Third Secretary

Latin America, Working Party Middle East and Persian Gulf

 

Yulian ATANASSOV

First secretary

Foreign Relations Counsellors (RELEX), Sanctions, Judicial and Institutional Issues

 

Veselin NIKOLAEV

Minister Plenipotentiary

Western Balkans, Enlargement, Council for Regional Cooperation

 

Yana MIHAYLOVA-PEYCHEVA

Third Secretary

Cooperation for Development, 2030 Agenda for Sustainable Development, Humanitarian Aid and Food assistance, The Neighbourhood, Development and International Cooperation Instrument (NDICI), UN

 

Yanitsa STOEVA

Third Secretary

Human Rights, European  Endowment  for  Democracy, Council of Europe, UN, Non-proliferation and Arms Control

 

Alexandre STOYKOV

Counsellor

Terrorism – External Aspects

 

Vice Admiral Mitko PETEV

Military Representative to NATO and EU, EU Military Committee (EUMC)

 

Colonel Tsvetomir NESHEVSKI

Deputy Military Representative to the EU, EU Military Committee (EUMC), General coordination and organization of the military aspects of the CSDP

 

Blagovest IVANOV

Counsellor

Politico-Military Group (PMG), General coordination and organization of the politico-military aspects of the CSDP

 

Lieutenant Colonel Milen GEGOV

EU Military Committee (EUMC), EU military missions and operations, Military concepts and doctrines

 

Lieutenant Colonel Atanas PETROV

EU Military Committee (EUMC), EU military operations, Military training, Rapid response forces, EU Battlegroups

 

Stefan NEYCHEV

First Secretary

Politico-Military Group (PMG), , European Defence Agency (EDA),  Permanent Structured Cooperation (PESCO), European Defence Industrial Development Programme (EDIDP), European Defence Fund (EDF), European Security and Defence College (ESDC)

 

Orlin GERGOV

First Secretary

Politico-Military Group (PMG), European Defence Agency (EDA), EU Satellite Center (SatCen), EU-NATO cooperation, Countering Hybrid threats - defence aspects

Trade Policy

 

Trade Policy

Boyan NATAN

Minister Plenipotentiary, Head of sector Trade

Trade Policy Committee, Dual-Use Goods, Relations with the EFTA States

 

Kiril YURUKOV

Second Secretary

TPC Services and Investments, TPC STIS, Committee on Investment Agreements, Services and Investment, Export Credits, World Trade Organization, Bilateral and Regional Trade Issues

 

Ivan RAYCHEV

Counsellor

Africa, Caribbean and Pacific, Trade and Development

Financial, Economic, Monetary Policy and Cohesion Policy

Eastern Europe and Central Asia

 

Financial, Economic and Monetary Affairs, Cohesion Policy
IANI IVANOV

Counsellor, Head of sector Economic and Financial Affairs

ECOFIN Coordination, Economic and Monetary Union (EMU), International Monetary Fund (IMF), European Investment Bank (EIB), Multiannual Financial Framework, Coordination of State Aid issues

 

Polia FILIPOVA

Counsellor

Financial services, Banks, Measures against money laundering and terrorist financing

 

Pavel MANCHENKO

Counsellor

Customs, Customs Union

 

Todor VALCHEV

First Secretary

Financial services, Securities, Financial Instruments and Markets, Capital Markets Union, Insurance and Pension Insurance

 

Daniela VATRACHKI

Second Secretary

EU Budget, Multiannual Financial Framework, Own Resources, European Court of Auditors

 

Tatyana KOLEVA

First Secretary

Taxation, VAT and excise duties, Company Law

 

Kristina KRASTEVA

Counsellor

Macro regional strategies, Structural measures, Outermost regions, Territorial cooperation, Danube Strategy, Regional Development, Committee of the Regions

 

Irena NIKOLOVA

Counsellor

Structural measures, Legislation in the field of Cohesion policy, European territorial cooperation, European Structural and Investment Funds, European Social Fund, European Court of Auditors

 

Justice and Home Affairs

Petar RASHKOV

Minister Plenipotentiary, Head of sector Justice

Police and judicial cooperation in criminal matters

 

Georgi RUPCHEV

Minister Plenipotentiary

Criminal Law, European Judicial Network in criminal matters, Judicial reform, Rule of law

 

Bilyana BELYAKOVA

Counsellor

Civil law, e-law, Data protection, Civil and Commercial matters, Rule of law, Judicial reform

 

Irina KUZMANOVA

Second Secretary

Civil and criminal matters, Company law, Civil and commercial matters

 

Aneliya IVANCHEVA

Minister Plenipotentiary, Head of sector Home Affairs

External aspects of migration, drugs control, border control, external relations in the field of justice and home affairs

 

Velizar ZHULEV

Second secretary

Fight against fraud, Asylum and Migration, Readmission committees 

 

Dimana DOYNOVA

Second Secretary

Cooperation in the field of Internal Security, Police cooperation, Terrorism, Exchange of information and Data protection, Rule of law, Fight against organized crime

 

Iva ZAHARIEVA

First secretary, EU Pact on Migration and Asylum; Schengen cooperation; Strategic Committee on Immigration, Borders and Asylum (SCIFA)

 

Ivan DIMOV

Third secretary, EU Pact on Migration and Asylum; Schengen cooperation;

 

Natalia KOLIKOVA (accredited to the Delegation of the Republic of Bulgaria to NATO)

Counsellor

Coordination on counter-terrorism issues

 

Stefan DELCHEV (accredited to the Delegation of the Republic of Bulgaria to NATO)

Second Secretary

Civil protection and Crisis Management

 

Birsen KARABADZHAKOVA

Counsellor

Visa and Consular issues

 

Stanislav MARKOV

Counsellor

Information Security Officer

 

Competitiveness (Internal Market, Industry and Space)

Kalin TOMOV

Counsellor, Head of sector Economy and Competitiveness Internal Market, Competitiveness and Growth, Foods, Consumer Protection, Industrial policy, Single Digital Portal

 

Iliyana ATANASOVA

Counselor

Competitiveness and Growth - better regulation, Technical Harmonisation, Space policy, Statistics

 

Velin EDROV

First Secretary

Intellectual property – Patent, Design, Trade Marks, application, European Patent Office, European Union Intellectual Property Office

 

Agriculture and Fisheries

Snezhana BLAGOEVA,

Minister Plenipotentiary, Head of sector Agriculture and fishery

Special Committee on Agriculture (SCA), Common agricultural policy (CAP)

 

Zefira ESKIDAROVA

Counsellor, Special Committee on Agriculture (SCA), Forestry, Agricultural statistics, Horizontal agricultural issues

 

Georgi AGOV

Counsellor

Veterinary matters, Animal products and feed, GMOs

 

Georgi RALCHEV

First Secretary

Fisheries Policy, Committees on Fisheries

 

Antoaneta GINOVA

Second secretary

Phytosanitary Issues, Food Safety, Pesticides

 

Petar VALCHEV

Second Secretary

Financial management, control and audit of the agricultural funds, research / reconciliation procedures, Rural development

 

 

Transport, Telecommunications and Energy

Vanya DIMITORVA

Counsellor, Head of sector Transport and Telecommunications

Air transport, Aviation safety, Aviation security, Single European Sky

 

Stephan STANCHEV

Counsellor

Maritime transport, Inland waterways, maritime policy and maritime security

 

Miroslava BORISSOVA

First Secretary

Road and Rail Transport

 

Daniel Shekerletov

Third secretary

Transport,  Intermodal Questions and Networks

 

Kalina DIMITROVA

First Secretary

Telecommunications and Information Society, Postal Services

 

Dinela KAYTAZKA

Third secretary

Cyber security

 

Tzvetoslav MITEV

Second secretary

E-governance

 

Polina PALIEVA

Counsellor. Conventional energy

 

Ivelina IVANOVA

Second secretary

Nuclear energy, Nuclear safety

 

 

Employment, Social Policy, Health and Consumer protection

Todor KRASTEV

Counsellor, Head of sector Employment and Social Policy

Social Protection, Employment, Social inclusion

 

Mihail ILIEV

Second secretary

Social policy, Labour migration and integration

 

Zlatimira DOBREVA

First Secretary

Healthcare, Pharmaceutical Products and Medical Devices

 

Environment

 

Detelina PEICHEVA

Counsellor, Water management, Horizontal and Global Environmental Issues

 

Radoslav LOZANOV

Second Secretary

Climate change

 

Education, Research, Youth, Culture and Sport

Nevena IVANOVA

Second Secretary

Education, Education Committee

 

Yumer KODJAYUMER

Third Secretary, Research and Innovation

 

Georgi CHAPOV

First Secretary

Sport and Youth

 

Zhivka HASKIYA

First Secretary

Culture, Audiovisual Policy and Copyright

This site uses cookies. By accepting cookies you can optimise your browsing experience.

Accept Refuse More