PËRFAQËSITË DIPLOMATIKE

Africa

Asia

Australia and Oceania

Europe

North America

South America

Ambasada e Republikës së Bullgarisë në Republikën e Shqipërisë

Lajme

“Mbrëmjet e kulturës bullgare” në Durrës dhe Tiranë

“Mbrëmjet e kulturës bullgare” në Durrës dhe Tiranë

Në kuadër të festivalit "Mbrëmjet e kulturës bullgare" dy grupe folklorike nga qytetet Harmanli dhe Svilengrad prezantuan kostumet dhe vallet popullore bullgare në qytetin e Durrësit.
28 korrik 2023
Pjesëmarrësit e Shkollës Verore të Gjuhës Bullgare në Tiranë morën diplomat e tyre

Pjesëmarrësit e Shkollës Verore të Gjuhës Bullgare në Tiranë morën diplomat e tyre

Me një ceremoni solemne në Universitetin e Tiranës në prani të përfaqësuesve të ambasadës përfundoi Shkolla Verore të Gjuhës Bullgare.
26 korrik 2023
Ekipi bullgar fitoi “Rally Albania 2023”

Ekipi bullgar fitoi “Rally Albania 2023”

"Rally Albania 2023" – gara më e madhe ndërkombëtare e motorsportit në Shqipëri u zhvillua nga 3 deri më 10 qershor 2023.
14 qershor 2023
Festa e shkronjave në Tiranë me rastin e 24 majit

Festa e shkronjave në Tiranë me rastin e 24 majit

Më 23 maj 2023 në Muzeun Historik Kombëtar në Tiranë, nxënësit e shkollës së gjuhës bullgare "Hristo Botev" prezantuan një program të veçantë kulturor kushtuar Ditës së Vëllezërve të Shenjtë Kiril dhe Metodij, alfabetit, arsimit dhe kulturës bullgare dhe të letërsisë sllave.
08 qershor 2023
Grupe folklorike nga e gjithë Bullgaria me një koncert në Tiranë për Ditën e kulturës bullgare

Grupe folklorike nga e gjithë Bullgaria me një koncert në Tiranë për Ditën e kulturës bullgare

Më 24 maj 2023, në Tiranë Shoqata "Miqtë e Bullgarisë" me kryetarin e saj Lukan Tase organizuan një koncert folklorik në të cilin morën pjesë grupe nga e gjithë Bullgaria. Eventi u organizua me asistencën e “Bashkimit të Pensionistëve-2004-Të bashkuar” me kryetare znj. Valentina Nikolova. I ftuari special ishte Ambasadori i Jashtëzakonshëm dhe Fuqiplotë z. Ivaylo Kirov, i cili në fjalën e tij përshëndetëse falënderoi grupet pjesëmarrëse për rolin e tyre aktiv gjatë viteve të fundit në ndërtimin e urave të bashkëpunimit midis Bullgarisë dhe Shqipërisë.
25 mars 2023

Този сайт използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на сайта.

Приемане Отказ Повече информация