Национална художествена академия
Сътрудничеството с НХА е една от най-динамичните линии в партньорските проекти на Държавния културен институт .
Галерия „Академия” често е домакин на експозициите на Института – като представянето на колекцията от картини на посолството в Париж Авеню Рап 1 през април 2006, или експозицията „Традиции” на Александър Михайлов (декември 2007). И най-мащабната изложба от класически произведения от фонда на ДКИ, посветена на 140-та годишнина от създаването на българската дипломатическа служба през 2019 г. Тази експозиция е подготвена съвместно с катедрите на Академията.
Организирани са студентски конкурси – конкурса за екслибриси по повод 120-та годишнина на Академията, и предоставянето на произведенията за създаването пътуващата експозиция „Екслибрис”. Конкурс за постери по повод 10-та годишнина от включването на България в НАТО, конкурси за логотипи - 140 години българска дипломатическа служба, логотип на Българската програма "Помощ за развитие", проекти за юбилейни марки.
Презентации с различни катедри на Академията са организирани в галерия "Мисията". Представяни са произведения на студенти и преподаватели от катедрите "Метал", "Скулптура", "Мода и дизайн", "Текстил" и "Плакат" и "Калиграфия".
Държавният културен институт подкрепя международните академични връзки и проекти на Академията – присъждането на титлата доктор хонорис кауза на Хуго Вутен, белгийският меценат, който притежава богата колекция от българско пластично изкуство, съдействал е за създаването на скулптурния парк в Министерство на външните работи и пластичната експозиция на Националната художествена галерия. Студенти от НХА взеха участие в международен симпозиум в Истанбул. Изработването на копия от скулптурния портрет на Пимен Софийски – покровителя на художниците - работа на големия български скулптор Иван Лазаров (1889 – 1952), предоставянето им - за колекцията на МВнР и на фондация "Шрайнер" Германия.
Катедра „Книга и печатна графика” е партньор на Държавния културен институт в подготовката на художествения календар за 2008, който представя развитието през вековете на кирилската азбука – като уникална проява на българската културна идентичност. Подготвя се и участието на студенти в поредица от семинари и експозиции, посветени на кирилицата в Европейския културен сезон 2008” във Франция.