Предстоящи

Държавният културен институт получи дарение от българския творец, живеещ в Италия, Алцек Мишев

13/05/25

На 11 май 2025 г., в Деня на светите равноапостоли св. Кирил и св. Методий, големия български творец Алцек Мишев, живеещ от повече от половин век в Италия, получи почетното звание доктор хонорис кауза на Националната художествена академия. В заседателната зала на Общинския съвет на град Акуи Терме, Италия, художникът Алцек Мишев бе удостоен с почетното звание „Доктор хонорис кауза“ на Националната художествена академия за изключителните му заслуги и принос за развитието на съвременното визуално изкуство, като званието му бе връчено лично от Ректора на НХА проф. Георги Янков. В присъствието на кмета на гр. Акуи Терме, г-н Данило Рапети, общински съветници от града, генералния консул на България в Милано, г-жа Ана Паскалева, консула г-жа Елена Накова, директора на Държавния културен институт към Министъра на външните работи, г-жа Снежана Йовева-Димитрова, доц. Васил Колев от НХА и още официални гости се състоя официалната церемония по връчването на титлата на Алцек Мишев.

Цялостната организация бе поета от Генералното консулство на Република България в Милано и Община Акуи Терме, където в най-представителната зала има мащабна творба от Алцек Мишев, превърнала се в част от градските забележителности.

След церемонията в общината се състоя тържествен прием в дома на артиста, по време на който той дари свое произведение за обогатяване на Художествения фонд  на Министерството на външните работи на Р България, със заглавие „Вятър“. Това е второто произведение, което артистът дарява чрез ДКИ за Художествения фонд на МВнР. В знак на благодарност и уважение директорът на ДКИ Снежана Йовева му връчи специален плакет по повод отбелязването на 20 години от създаването на Института. Произведение на Алцек Мишев бе включено в представителната изложба „Дипломация и изкуство“ част 2 , до сега успешно представяна в София, Скопие, Подгорица, Цетине, Сараево, Тирана, а в началото на месец юни ще гостува в галерия в Бургас по покана на Национална художествена академия.

Алцек Мишев е български и италиански художник, роден на 8 октомври 1940 г. в гр. Дупница. През 1966 г. завършва живопис във Висшия институт за изобразително изкуство „Николай Павлович“, днес Национална художествена академия. През 1971 г. емигрира в Италия, установявайки се в Милано. През 70-те години се утвърждава като водеща фигура на европейския авангард, като през 1976 г. критикът Акиле Бонито Олива го включва сред тридесетте най-значими европейски артисти. През този период Мишев става известен със своите пърфроманси като инсталирането на плувни басейни в галерии и театри, акциите „Как се лети с плавници“ (1975) и „Къртицата“ (1978), както и мащабната инсталация „Музика от небето“ (Милано, САЩ, 1979). Ключови проекти на Мишев са „Преплуване на Атлантическия океан“ на борда на лайнера „Queen Elizabeth 2“ (1982) и мащабната акция „500 млади лица“ в Италия и Франция (1984-85). Участва в значими международни изложби като Квадрианалето в Рим (1977). По-късно експериментира активно с музика и технологии, използвайки инфрачервената диригентска палка „Lightning II“ и представяйки мултимедийни пърформанси на Венецианското биенале (2000, 2007) и в Павилиона за съвременно изкуство (PAC) в Милано (2005). Същевременно се фокусира все повече върху мащабната живопис, създавайки творби като „Симфоничен оркестър II“ (2013) за общинската заседателна зала в Акуи Терме, както и серията „Country concerts“ (2015). След 50 години отсъствие Алцек Мишев се завръща в България с две експозиции – „Най-новите малки картини на плувеца“ в Swimming pool (2019) и голямата ретроспективна изложба „Акуи–Милано–София“ в Националната галерия през 2021 г.

През 2023 г. документалният филм за Алцек Мишев „Да летиш с плавници“ на режисьорската Мария Аверина спечели наградата на Държавния културен институт  за най-добър български документален филм на Филмовия фестивал за документално кино в областта на изкуството Master of Art Film Festival. Италианската премиера на филма се състоя на 7 ноември 2024 г. в Милано в престижното кино Anteo Palazzo del Cinema и беше организирана от Генералното консулство на Република България в Милано, а след това и в Рим по инициатива на Българския културен институт.

Алцек Мишев е носител на множество награди и отличия, сред които наградата „Златен век“ на Министерството на културата за забележителната му международна кариера (2024) по предложение на Държавен културен институт, почетна грамота на Министъра на външните работи г-н Иван Кондов, за цялостно творчество и изключителен принос за популяризирането на българската култура в Италия (2024), връчена на 26 септември 2024 г. в Префектурата в Милано по време на тържественото отбелязване на 145–та годишнина от установяването на дипломатическите отношения между България и Италия, Годишната награда „Съживено наследство“ за цялостно творчество на Института за изследване на изкуствата към БАН (2024) и др. През 2018 г. му се присъжда званието „Почетен гражданин на град Дупница“. През 2023 Мишев става почетен гражданин на италианския град Акуи Терме, където живее през последните три десетилетия. 

През 2024 г. Академичният съвет на Националната художествена академия взима решението да удостои Мишев с почетното звание „Доктор хонорис кауза“ за значимия му принос в развитието на съвременното визуално изкуството.