Романът "Следеният човек" на Веселин Бранев е сред осемте номинирани за наградата "Европейска книга" за 2010 година. В категория есета във финалната седмица, определена от журито, виждаме името на Цветан Тодоров.
В конкурса участват автори от всички страни членки. Осемте романа са избрани от допуснатите до предварителната селекция 52 книги от 23 страни. Останалите седем номинирани автори са Урзула Прокоп (Австрия), Паул Верхахен (Белгия), Софи Оксанен (Финландия), Хюго Хемилтън (Ирландия), Анджей Сташук (Полша), Пер Олоф Енквист (Швеция) и Том Кийв (Великобритания).
Наградата "Европейска книга" се провежда от 2007 година насам и между номинираните досега за нея са следните български автори:
Жанина Драгостинова (за "Моята история"), Алек Попов (за ’Мисия Лондон"), Михаил Вешим ( за "Английският съсед"), Здравка Евтимова ( за "Арката") и Капка Касабова (за "Улица без име").
В статията си "Живот под наблюдение" (LIBERATION,21 ноември 2009) Беатрис Вале пише не без вълнение:
"Следеният човек" е автобиографичен роман, който поразява. И все пак вие знаете наизуст историята, която се разказва там. История, която ви припомня веднага "Живота на другите". Като всички "братски страни", България става комунистическа, начело с единствена партия. По-ясно казано – диктатура.
Книгата на Бранев е едно болезнено самонаблюдение и наред с това настойчиво питане: защо човек трябва да се съпротивлява на тоталитарната държава? Отговор: за да не погуби душата си, достойнството на човешкото създание. Как се прави това? Като се отказва упорито всякакво сътрудничество с политическата полиция. Цялата стойност на книгата е там, в разказа за ожесточената битка за запазване на човешкото достойнство. Една абсурдна битка, потопена много бързо в кафкианския океан, където случките и събитията биха ни разсмивали, ако не бяха така брутални, трагични, гибелни.
Като мислещ човек, авторът се безпокои за бъдещето на сънародниците си: "За късо време основен модел на съществуване в страната станаха потайността, похватността, хитростта и раболепието, а това внесе дълбоки и трудно поправими промени в природата на българина. Още е рано това продължавано престъпление да бъде разтълкувано – осакатеното от тоталитаризма мислене продължава да управлява".
"Следеният човек" е издаден на български, френски и испански. Корицата и на трите издания е една и съща и е дело на българската издателка Мария Коева от издателство "Фама". След многократни опити за по- различен дизайн, френското издателство признава, че корицата на българското издателство всъщност е най-сполучлива.
Автор на предговора към френското издание е Цветан Тодоров – литературовед със световна известен, който от 1963 година живее и работи във Франция. Своя предговор към "Следеният човек" Цветан Тодоров завършва с думите: "Днес тоталитарните режими са мъртви или на умиране, но опитът на хората, живели при тях, продължава да бъде актуален. Той позволява да разберем по-добре заобикалящия ни свят и да се съпротивляваме на тоталитарните практики, възникващи и в самите демокрации."
Очевидно, именно горчивият опит на лишения от свобода човек, както и талантливият разказ на Веселин Бранев за злото, което причиняват тоталитарните режими не само на страната, но и на личността, са ключът към интереса на читатели от различни страни, не само за хората, живеещи между Дунава и Родопите.
информация: в-к. Дневник