Британският съвет в Лондон беше домакин на срещата на координаторите на EUNIC и на участници в проекта схема за мобилност
Повече от 30 представители на организации-членки на EUNIC, се събраха в Лондон на 14 и 15 май 2025 г. в централата на Британския съвет в Стратфорд, Лондон, за срещата на координаторите на EUNIC.
Годишната среща на координаторите предлага ценна възможност на представители от всяка организация-членка на EUNIC да се срещнат лично, да укрепят връзките между помежду си и да получат представа за ключови теми, които оформят международните културни отношения днес.
Срещата на координаторите даде и възможност на екипа на EUNIC да сподели важни актуализации в мрежата, като например новата стратегическа рамка на EUNIC, развитието на комуникационната стратегия на мрежата, развитието в глобалната мрежа от клъстери на EUNIC и новостартираната програма „Пространства на културата“ в Субсахарска Африка.
На тазгодишната среща беше поставен силен акцент върху изграждането на общност и активното членство. Заедно координаторите и екипът на EUNIC очертаха бъдещи програмни области, включително следващите стъпки по програмата Схема за мобилност на EUNIC и предстоящите семинари за споделяне на знания.
За да се даде възможност на по-голям брой колеги от мрежата да се възползват максимално от посещението си и да получат по-задълбочено разбиране за работата на Британския съвет, едновременно със срещата на координаторите беше организирано и посещение по програмата Схема за мобилност на EUNIC, което започна ден по-рано – на 13 май. И двете срещи бяха организирани от Британския съвет в централния му офис, с припокриващи се програми, за да се насърчи по-голям обмен и диалог.
Програмата Схемата за мобилност започна с представяне от Марк Стивънс, директор „Културно ангажиране“, който представи глобалната мисия на организацията и работата ѝ в областта на международните културни отношения. Последваха задълбочени презентации от колеги от Британския съвет, обхващащи равенството между половете, EDI (равенство, разнообразие и приобщаване), изследвания, оценка и измерване, както и комуникационни стратегии и културно ангажиране.
На втория ден координаторите на EUNIC се присъединиха към участниците в схемата за мобилност. Срещата откри главният изпълнителен директор на Британския съвет Скот Макдоналд.
Луиз Калора-Стимпсън, директор на офиса на Британския съвет за ЕС в Брюксел и координатор на EUNIC, проведе сесия, посветена на глобалното портфолио на Британския съвет. Сара Джайлс, директор „Култура в отговор на глобалните предизвикателства“, представи подхода на организацията към международните културни отношения като отговор на днешните глобални предизвикателства.
Панелни дискусии разгледаха последните развития в културните отношения между ЕС и Обединеното кралство преди Срещата на върха между Обединеното кралство и ЕС в Лондон на 19 май. Тримата президенти на клъстера EUNIC Лондон се присъединиха, за да споделят как разширяват партньорствата извън столицата и как изглежда европейското културно сътрудничество след Брекзит.
Домакините направиха за гостите си екскурзоводска обиколка на екологично устойчивата сграда на Британския съвет с разказ за различните произведения на изкуството, специално създадени за експониране в пространството на централата. Участниците в Схемата за мобилност имаха възможността да посетят и East Bank - най-новия културен квартал в Обединеното кралство в сърцето на Олимпийския парк „Кралица Елизабет“, и от първа ръка да видят как се изграждат връзки между институциите за изкуства, култура и образование и местните общности, и как трансформираната вече инфраструктура, изградена за Олимпиадата през 2012 г. се адаптира и свързва и с богатото културно наследство на района.
Програмата включваше и посещение на Дома на Европа в рамките на събитие на клъстера на EUNIC в Лондон със заглавие „Картографиране на града“ - вечер, посветена на европейската литература в сърцето на Лондон.
Срещата на фокусните точки беше ценна подготовка за Общото събрание на EUNIC, което ще се проведе на 18-19 юни в Амстердам, с домакин DutchCulture, и на което Кирстен ван ден Хул, директор на DutchCulture, ще поеме председателството на EUNIC.
Държавният културен институт е пълноправен член на EUNIC от 2021 г. и координира участието на български дипломатически представителства в клъстерната мрежа. Координатор на ДКИ за EUNIC участва както в годишната среща на фокусните точки в Лондон, така и в програмата Схема за мобилност.