Денят на дипломата бeше отбелязан с две изложби
ИЗЛОЖБА „КАРТИНИ ОТ ФОНДА НА МВнР” – в сградата на МВнР /във фойето пред Киносалона/
Експозицията „Картини от фонда на МВнР” носи провокация към специалистите да изследват фонда на министерството като своеобразна проекция на духа на съответното време, естетическите критерии на поколения дипломати, свободата на изразните похвати и умението да се запази професионалното достойнство на твореца в едно силно контролирано публично пространство. Живописните жанрове, представени в експозицията, не са плод на съзнателен професионален похват на специалист, а са резултат на отношението на институцията към изкуството и към духа на времето. Някои от тези произведения са „отхвърлените” от днешния ден, който не ги възприема като „високо изкуство”.
Композициите „Семейство пред телевизора” от Георги Петров, „Три тъкачки” от Никола Николов, „Помощи за Поволжието” от Христо Форев и „Копачки” от Георги Ковачев разкриват гъвкавостта на изкуството от времето на социализма спрямо задължителната социална ангажираност за сметка на чисто живописното изграждане.
Пейзажите имат голяма роля в изграждането на социалния контекст в българското изкуство. Индустриалният пейзаж, например, отразява важна социално-значима тема, в чиито семантични граници, образните акценти са продиктувани както от известна бутафорност, така и определящата роля на средата.
„Кремиковци / Април 1970” на Георги Баев
„Промишлен пейзаж”, 1961 на Владимир Гоев
В експозицията е представен един от най-харесваните от институцията жанрове – класическият пейзаж, който е предпочитан интериор в кабинетите и публичните пространства в министерството. По тази причина , „Ниви” - Димитър Панайотов е единствената останала незаета от фонда картина от този жанр.
Портретът в българската визуална култура има особена съдба. Силно застъпен в буржоазна България като салонен жанр, той придобива диаметрално противоположна стойност с дефинирането на социалистическия реализъм. Анонимният (най-често) работник и вождът стават доминиращи сюжети, които отразяват промените в обществено-културния контекст.
„Портрет на работник”
„Дървосекач”
Протоколният характер на художествения фонд, макар и негова формална характеристика, е друга следа в историческата традиция на създаването му. Подарените по различни официални поводи картини на чуждестранни автори са и форма на обмен на културни ценности, възможност за популяризиране на чуждо изкуство. Представените в експозицията две произведения, отдалечени във времето на своето създаване и съответно официално „появяване” във фонда, задържат тази традиция като актуална и днес.
„Портрет на руски помешчик” на А. Розенбенрг
„Пейзаж с фигури” - Хорхе Фуентес, посланик на Кралство Испания в София, подарена от него по време на първия му мандат в София през 1993 г.
Скулптурата „Александра” на Николай Шекеров представя най-новото поколение български творци. Николай Шекеров е студент в Националната художествена академия в курса на Цветослав Христов и Ангел Станев. Представянето на неговата творба е част от политиката на Държавния културен институт за насърчаване на талантливи млади автори.
Съвременното изкуство е застъпено с по-нови придобивки на Фонда. Последните години Културният институт активно селектира и събира нови творби за Фонда на МВнР чрез откупки на творби на млади автори, и утвърдени съвременни творци. Наред с доайена на българската живопис акад. Светлин Русев – „Слепецът” в експозицията са представени и Николай Петков и Асадур Маркаров, чиито произведения провокират донякъде доминиращата естетическа традиция на фонда, но отварят неговия хоризонт и мисия да популяризира днешното поколение талантливи български художници.
ИЛИНДЕНЦИ 2010 г. – ТВОРБИ ОТ ПЛЕНЕРА – Галерия „Мисията”
Изцяло в линията на сегашната политика на Държавния културен институт да насърчава и подпомага съвременната българска сцена е втората изложба „Илинденци 2010 г.” – Творби от пленера, която ще се открие в галерия „Мисията” на Института. Тя представя селекция от работите на преподаватели от департамент „Изящни изкуства” в Нов български университет. Проектът е в резултат на ползотворното сътрудничество на Културния институт с НБУ и Арт център „Илинденци”. Първото издание бе през 2009 г.
Част от творбите в изложбата ще бъдат преотстъпени на Фонда на Министерството на външните работи.
И двете изложби ще продължат до края на м. август.