Полската културна политика бе представена в рамките на дискусия в Българската академия на науките
На 19 май 2025 г. Държавният културен институт към министъра на външните работи взе участие в публична среща-дискусия на тема “The Polish public and cultural policy: A conversation about strategic approach, tools and backstage”, проведена в зала „Иван Гешов“ на Българската академия на науките. Събитието беше част от поредицата инициативи, посветени на културната дипломация в България и на Балканите, реализирани в рамките на научния проект „Културната дипломация на Балканите през XX и XXI век: постижения, проблеми, предизвикателства за бъдещето“, финансиран от Фонд „Научни изследвания“ на МОН. Организатор на проекта е Институтът за балканистика с Център по тракология при БАН (ИБЦТ–БАН) с институционалното партньорство на Държавния културен институт (ДКИ).
Дискусията беше официално открита от гл. ас. д-р Александра Миланова, ръководител на проекта, проф. д-р Румяна Ил. Прешленова – директор на ИБЦТ–БАН и г-жа Снежана Йовева-Димитрова – директор на Държавния културен институт. В изказването си г-жа Йовева-Димитрова подчерта значението на междуинституционалното партньорство и ролята на културната дипломация като инструмент за изграждане на доверие, междукултурен диалог и устойчиво регионално сътрудничество.
Гости на събитието бяха г-жа Малгожата Хейдук-Громек – съветник-министър и ръководител на Отдела по консулски въпроси и полска диаспора в Посолството на Полша в София, както и г-жа Ивона Якушко-Дудка – директор на Полския институт в София. Те представиха пред участниците цялостната рамка на полската публична и културна политика, стратегическите подходи и разнообразните инструменти, използвани за нейното осъществяване. Особен акцент беше поставен върху практическите измерения на културната активност на Полския институт в България – инициативи, насочени към популяризиране на полския език, литература, музика, кино и кулинария, осъществявани съвместно с български партньори в различни градове на страната.
Презентацията беше визуално подкрепена с видеа, афиши и информационни материали и предизвика оживен интерес сред публиката. Заключителната дискусия премина в дух на открит диалог, обмен на идеи и предложения за бъдещи съвместни инициативи между български и полски културни и академични институции.
Подобни формати насърчават задълбочения анализ на културната дипломация в регионален и международен контекст, както и утвърждаването на добри практики в сътрудничеството с чуждестранни партньори.