Откриване на документалната изложба „Помня.Катин 1940 г”
Директорът на Държавния културен институт, домакин на изложбата, г-жа Димитрова благодари на гостите, уважили събитието и подчерта, че силата на тази експозиция е именно в нейния документален характер. Тя разкрива по неповторим начин дълбочината и трагедията на събитията, които всеки един от нас трябва да преосмисли през своята лична памет, кара ни да четем историята не като хроника, като любопитни факти, да живеем с историята и да не бързаме да забравяме своето минало. Силата на историята трябва да бъде използвана за целите на нашето настояще и бъдеще, подчерта заместник-министър Константин Димитров по повод откриването на експозицията. Тя трябва да бъде изучавана и направена обществено достояние, в което е и смисълът на подобно събитие, сподели още г-н Димитров. От името на министър Младенов той поздрави и изрази благодарност на правителството и посолството на Република Полша в София за предоставената възможност изложбата да бъде показана пред българска публика. Заместник-министър Димитров оцени високо съдържанието и естетиката на експозицията и изказа пожелания тя да бъде видяна от повече хора.
Силни и драматични моменти от трагичната история на Катин 1940 г. бяха споделени от г-жа Анна Янишевска – временно-управляваща посолството на Република Полша в София.
Събитието бе оценено високо от г-н Славомир Виха – аташе по отбраната, който го определи като изключителен жест от българска страна, защото само по този начин споменът за случилото се ще се съхрани и ще остане жив в съзнанието на идните поколения. Тленността на загиналите и останалите след тях „копчета от военни униформи” са само един косвен знак, който да ни напомня за тази историческа рана. Огласяването на тази истината е дълг на всеки почтен човек, както към жертвите и техните семейства, така и в името на справедливостта и изграждането на взаимно доверие.
На събитието присъстваха посланикът на Испания в София г-н Хорхе Фуентес, монсеньор Януш Болонек.- Апостолически нунций в София, полски ветерани от Втората световна война, дипломати и гости.
Изложбата е отворена за посещения всеки работен ден до 9 юли 2010 г., в галерия „Мисията” на Държавния културен институт от 10.00 до 17.00 часа на адрес: ул. Алфред Нобел” №2.