Предстоящи

Държавният културен институт участва в публична лекция-дискусия, посветена на културните отношения между България и Франция

07/02/25

На 7 февруари 2025 г. в партньорство с Държавния културен институт към министъра на външните работи (ДКИ) в централната сграда на Българската академия на науките се проведе публична лекция-дискусия “Cultivating influence: Cultural diplomacy between France and Bulgaria”. Събитието бе организирано от Института за балканистика с Център по тракология при БАН (ИБЦТ–БАН) и е първото от поредица мероприятия, посветени на културната дипломация в България и на Балканите, които се осъществяват в изпълнение на проект „Културната дипломация на Балканите през XX и XXI век: постижения, проблеми, предизвикателства за бъдещето“, финансиран от Фонд „Научни изследвания“ на МОН.

Директорът на ДКИ, Снежана Йовева-Димитрова, приветства присъстващите и сподели акценти от програмата на Института и неговата дейност в сферата на културната дипломация. Тя подчерта успешното сътрудничество между ДКИ, Посолството на Франция в България и Френския културен институт и даде за пример съвместни инициативи като изложбата на българския творец Живко Седларки в галерия „Мисията“ през 2024 г., с която бе отбелязана 145-ата годишнина от установяване на дипломатическите отношения между България и Франция. Самият Живко Седларски и куратора на изложбата, Албена Ненкова, също присъстваха на дискусията.

Специални гости и лектори бяха Н. Пр. Жоел Мейер, посланик на Република Франция в България и г-н Люк Леви, съветник по сътрудничеството и културната дейност и директор на Френския институт в София. Те представиха еволюцията на френската концепция за културна дипломация и посочиха конкретни инициативи и личности, допринесли в най-голяма степен за културния обмен между двете държави, сред които Юлия Кристева, Христо Явашев-Кристо и Силви Вартан. Беше отделено специално внимание и на предизвикателствата пред културната дипломация в съвременния свят.

Приветствие към присъстващите отправиха и Заместник-председателят на БАН чл.-кор. проф. д.б.н. Евдокия Пашева, която откри форума и директорът на ИБЦТ–БАН проф. д-р Румяна Прешленова. Инициатор и водещ на събитието беше гл. ас. д-р Александра Миланова, научен координатор на ИБЦТ–БАН и ръководител на проекта.