Откриване на мобилната изложба „Хървати и българи през вековете“ в МВнР по повод Деня на дипломатическата служба
По повод 145 години от утвърждаването на Деня на дипломатическата служба, който се отбелязва на 19 юли, във фоайето на 7-ми етаж на Министерството на външните работи на Р България беше открита новата мобилна изложба „Хървати и българи през вековете. Културна дипломация и междуакадемично сътрудничество/ Hrvati i Bugari kroz stoljeća. Kulturna diplomacija i međuakademska suradnja”.
Изложбата „Хървати и българи през вековете. Културна дипломация и междуакадемично сътрудничество/ Hrvati i Bugari kroz stoljeća. Kulturna diplomacija i međuakademska suradnja” е подготвена от научен екип на Института за балканистика с Център по тракология при Българската академия на науките в изпълнение на проекта „Културната дипломация на Балканите през XX и XXI век: постижения, проблеми, предизвикателства за бъдещето“, финансиран от Фонд „Научни изследвания“ на МОН. Тя е представена в партньорство с Държавния културен институт към Министъра на външните работи и Посолството на Хърватия в България.
На откриването присъстваха гости и дипломати, посланикът на Р Хърватия Н.Пр. г-жа Ясна Огняновац, заместник-министърът Мария Ангелиева, директорът на Държавния културен институт към министъра на външните работи, Снежана Йовева-Димитрова, проф. Румяна Прешленова - директор на Института за балканистика с Център по тракология към БАН, гл. ас. Д-р Александра Миланова, от ИБЦТ-БАН.
Г-жа Йовева-Димитрова приветства гостите и подчерта: „В навечерието на отбелязването на Деня на дипломацията се радваме да домакинстваме на една интересна и богато информативна изложба за българо-хърватските взаимоотношения. Тя показва колко много можем да постигнем, когато работим заедно за постигане на общите цели в областта на културната дипломация“. Посланикът на Република Хърватска Н.Пр. г-жа Ясна Огняновец от своя страна сподели: „Изложбата е символ на нашето дългогодишно приятелство и сътрудничество. Културната дипломация е мостът, който ни свързва и обогатява взаимното ни разбирателство и уважение.“ Заместник-министър Ангелиева благодари за възможността от гостуването на изложбата в министерството и изрази убеждението си, че подобни културни проекти са от изключителна важност за дипломацията и възпитаването на младото поколение. Научният ръководител на проекта гл. ас. д-р Александра Миланова също благодари за интереса към изложбата и отличното партньорство с ДКИ и допълни, че „тя е израз на стремеж към споделяне на културното наследство и утвърждаване на културната дипломация като средство за мир и разбирателство - плод на упорита работа и истинско партньорство.“
Изложбата представя оригинални резултати от дългогодишното успешно партньорство между отделението за исторически науки и Института за история на хърватската литература, театър и музика към Хърватската академия на науките и изкуствата и Института за балканистика с Център по тракология при Българската академия на науките. Тя е съставена от 16 табла, всяко от които съдържа QR код, предоставящ пълен достъп до материалите от конференциите, проведени в България и Хърватия от 1998 г. досега. Експозицията разкрива важни аспекти от българо-хърватските отношения през вековете, приноса на двата народа за културното многообразие на Стария континент и ролята им за формирането на обща европейска идентичност.
Изложбата е подредена в МВнР по повод 19 юли - Денят на дипломацията, утвърден с резолюция на министъра на външните работи Надежда Михайлова от 21 юли 1999 година. С Указ 23 от 17 юли 1879 г., както повелява Първата българска конституция - Търновската, за първи път се създава централна държавна институция за организиране, ръководство и провеждане на външната политика на България чрез дипломатическо представителство, Министерство на външните работи и изповеданията. За министър е назначен Марко Балабанов, а с указ на княз Александър I Батенберг от 19 юли 1879 г. са определени и първите български дипломатически представители в чужбина - д-р Димитър Кирович за дипломатически агент в Белград, Драган Цанков в Истанбул и Евлоги Георгиев в Букурещ. Първите държави, с които страната ни влиза в дипломатически отношения още същата година, са Русия, Австро-Унгария, Франция, Германия, Великобритания, Италия, Белгия, Сърбия, Румъния и Турция.