По повод месеца на будителите галерия „Мисията“ е домакин на изложбата „Пътят на св. Кирил и Методий“ на БАН
Изложбата „Пътят на Кирил и Методий“ е създадена от Кирило-Методиевския научен център при БАН в подкрепа на сертифицирането на „Културния маршрут Кирил и Методий“ в рамките на програмата „The Cultural Routes of the Council of Europe“, която има за цел да покаже чрез пътуване през пространството и времето, как наследството на отделните европейски страни допринася за очертаването на общо културно наследство. Тази програма е канал за междукултурен диалог и подкрепя по-доброто познание и разбиране на Европейската културна идентичност заедно със съхраняването и възстановяването на природното и културно наследство.
Равноапостоли, първоучители на славяните, съставители на първата славянска азбука, отци на славянската книжовност – това са Светите братя Кирил и Методий. Тяхното дело е цивилизационно явление, приобщило славянството към европейското християнство. Почитта към това дело е един от забележителните феномени в културната традиция на голяма част от Европейския континент, превърнала се в паневропейска, когато през 1980 г. папа Йоан Павел IIобявява Кирил и Методий за съпокровители на Европа.
Солунските братя са хилядолетен символ на духовност, чийто култ е бил присвояван по различен начин, в различни епохи от различни народи като част от техните усилия за независимост и признание. В наши дни той е не само инструмент за подкрепа на национално самосъзнание, но също така символ на сближаване и на споделяне на европейските ценности- в Европа и извън нея. Постерите маркират само някои от повратните точки в делото на Първоучителите и на техните следовници, както и места, символични за паметта към тях – така, както ги познаваме от историческите извори за делото им и от свидетелствата за кирило-методиевската традиция, натрупани в хода на времето. Показани са и най-знаменателни паметници на славянската книжовност, религиозни средища, произведения на изкуството. Всичко това носи огромен потенциал да бъде обяснено Кирило-Методиевото културно наследство като общ феномен от Европейско значение, внушаващ религиозна толерантност, интелектуално равноправие и разбиране на европейската културна история и идентичност.
Изложбата е финансирана от българската Национална научна програма “Културно-историческо наследство, национална памет и обществено развитие“ и от проект BG05M2OP001-1.001-0001 „Изграждане и развитие на Център за върхови постижения „Наследство БГ“. Нейни автори са Славия Бърлиева (концепция и текст) и Стоян Бунджулов (художествен дизайн). Представя се с подкрепата на Държавния културен институт към Министерството на външните работи на Република България.