КУЛТУРНАТА ДИПЛОМАЦИЯ НА ГЪРЦИЯ БЕ ВЪВ ФОКУСА НА ПУБЛИЧНА ДИСКУСИЯ
На 02 юли 2025 г. Държавният културен институт към министъра на външните работи взе участие в публична среща-дискусия на тема “Greece's culture is far more than the Acropolis”, проведена в зала „Иван Гешов“ на Българската академия на науките. Събитието беше част от поредицата инициативи, посветени на културната дипломация в България и на Балканите, организирани от Института за балканистика с Център по тракология при БАН (ИБЦТ–БАН) в институционално партньорство с Държавния културен институт към Министъра на външните работи на Република България (ДКИ).
Събитието беше официално открито от гл. ас. д-р Александра Миланова, ръководител на проекта, проф. д-р Румяна Ил. Прешленова – директор на ИБЦТ–БАН, и г-жа Снежана Йовева-Димитрова – директор на Държавния културен институт.
Специален гост и лектор беше Н. Пр. Алексиос Мариос Либеропулос, посланик на Република Гърция в България. Той запозна присъстващите с основните аспекти и разнообразие на гръцката култура, като едновременно с казаното обърна специално внимание на важността на културата като стратегически фактор за изграждаенто на междукултурен диалог и взаимовръзки.
Сред офицалните гости и участници в дискусията беше посланикът на Франция в България, Н. Пр. Жоел Мейер. Интересът към лекцията събра специалисти от различни академични области и институции. В събитието взеха участие доц. д-р Марио Иванов, научен секретар на Направление 8 „Културно-историческо наследство и национална идентичност“, доц. д-р Мариана Тиен, научен секретар на Направление 9 „Човек и общество“, доц. д-р Албена Танева, ръководител на катедра „Публична администрация“ във Философския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, журналисти от БНР, представители на културния сектор, учени, преподаватели, докторанти и студенти.
В рамките на представената лекция-дискусия значително внимание беше отделено на многопластовия, динамичен и променящ се характер на културата, както и на нейното стратегическо значение в разрешаването на конфликти и изграждането на междукултурни мостове и диалог в района на Балканите и по света. Поставяйки фокуса върху културата и нейната обединяваща сила, по време на лекцията бяха адресирани актуални въпроси, свързани с културната дипломация и сътрудничеството, сигурността, необходимостта от информираност, образование и общ език в обмяната на опит и идеи. В контекста на казаното, Н. Пр. Алексиос Мариос Либеропулос изрази своето задоволство от продължаващите и задълбочаващи се българо-гръцки култирни отношения и сътрудничество в областта на културата и образованието, посочвайки прилагането на редица програми за обмен. Н. Пр. Мариос Либеропулос подчерта важността на културата като стратегия за устойчиво равитие и изграждане на отношения. Внимание беше отделено и на необходимостта от опазвавне и популяризиране на културното наследство като съставна част от културното минало и идентичност на всяка страна. Широкият интерес към темата породи множество въпроси, превръщайки се в основа за допълнителни дискусии.
В своето приветствие директорът на ДКИ г-жа Снежана Йовева-Димитрова благодари за интересната презентация, за споделения гръцки опит, за ролята на културата във външнополитическите взаимодействия и подчерта успешното партьнорство с Гръцкото посолство в София по редица проекти, като например: съвместно участие в няколко издания в Международния франкофонски фестивл „Солей“ в Созопол, проект „Поезия в метрото“ по линия на клъстъра на EUNIC в София, международни изложби в галерия „Мисията“ с гръцки артисти и др.
Представената лекция-дискусия представлява част от поредицата инциатививи на Института за балканистика при Българската академия на науките с институционално партньорство на Държавния културен институт към МВнР по проект „Културната дипломация на Балканите през XX и XXI век постижения, проблеми, предизвикателства за бъдещето“, финансиран от Фонд „Научни изследвания“ на МОН.