Откриване на фотографската изложба „България от птичи поглед“ в университета БИНУС и университета Бакри, Република Индонезия
Фотографската изложба „България от птичи поглед“ бе открита в университета БИНУС и университета Бакри в Република Индонезия. Събитията бяха реализирани от Посолството на Република България в Джакарта в изпълнение на проект по План-програмата с дейности на МВнР и на българските дипломатически и консулски представителства в чужбина в областта на публичната, културната и дигиталната дипломация и стратегическите комуникации за 2024 г.
Изложбата, която е част от програмата „Пътуващи експозиции“ на Държавния културен институт, представя 22 въздушни фотографии на известния български фотограф Александър Иванов, заснети в продължение на 17 години и над 500 летателни часа с делтапланер. Тя разкрива впечатляващите пейзажи и културни забележителности на България.
Събитието в училището по изкуства и дизайн към БИНУС се състоя на 25 ноември 2024 г. То започна с приветствени думи от посланик Таня Димитрова, която подчерта ангажимента си към укрепване на културните връзки между България и Индонезия чрез артистично и образователно сътрудничество. Тя подчерта ролята на изложбата като културен мост, насърчаващ опазването на българското наследство и природна красота и същевременно укрепващ българо-индонезийските отношения. Чрез предварително заснето видео обръщение, Александър Иванов разказа за значимостта на своя фотографски проект. Последвалата сесия за въпроси и отговори предостави възможност за по-задълбочен диалог между участниците.
Вдъхновени от зашеметяващите въздушни фотографии на Александър Иванов, студентите допринесоха със свои собствени креативни интерпретации, заснети от птичи поглед. Техните творби добавиха уникален местен контекст към събитието, отразявайки споделената признателност към изкуството и способността на фотографията да предлага нови перспективи към пейзажи и култури.
Откриването на фотографската изложба „България от птичи поглед“ в университета Бакри, Джакарта се състоя на 6 декември 2024 г. Събитието започна с изпълнение на химните на двете държави и реч на Д-р Адития Гунаван, ръководител на факултета по политически науки. Посланик Таня Димитрова изнесе лекция на тема „България – Индонезия: Честване на 68 години дипломатически отношения“, последвана от сесия за въпроси и отговори. Над 130 студенти и преподаватели, сред които и деканът на факултета по икономика и социални науки, Професор Д-р Дуди Радианто, разгледаха впечатляващите фотографии от изложбата.
Двете събития подчертаха продължаващото академично сътрудничество между университети в България и Индонезия. Членовете на ръководството на университетите изразиха благодарност за усилията на посолството като наблегнаха, че такива инициативи са ключови за насърчаване на международното разбирателство и сътрудничество.