ДЪРЖАВНИЯТ КУЛТУРЕН ИНСТИТУТ УЧАСТВА В ОБЩОТО СЪБРАНИЕ НА EUNIC GLOBAL В БУКУРЕЩ
В периода 19 - 20 юни 2024 г. Държавният културен институт, представляван от Илиян Лолугов, началник на отдел Културна политика, участва в редовното Общо събрание на EUNIC (Асоциацията на националните европейски културни институти), което се проведе в Букурещ, Румъния. Срещата събра членовете на мрежата, за да обсъдят промените в ръководството, стратегическите рамки и въздействието на глобалната геополитика върху културната дипломация.
Един от ключовите моменти съпътстващи събранието беше смяната на ръководството. Камила Мордхорст (Датски културен институт) предаде председателството на EUNIC на Ливиу Джикман, президент на Румънския културен институт. Този преход означава формиране на нова глава в етапа на развитието на EUNIC, като Джикман поема отговорната задача да направлява организацията и да продължи мисията за насърчаване на културния обмен и разбирателство чрез културна дипломация. Общото събрание избра Кирстен ван ден Хул, директор на DutchCulture, за нов вицепрезидент, заедно с Хана Лямса, директор на Финландските културни и академични институти и Мери Ан Каучи (Художествен Съвет Малта), които попълниха овакантените места в Съвета на директорите на EUNIC.
Общото събрание на EUNIC е открито за представители на всички членове на Асоциацията и е управителният орган на EUNIC, който определя стратегията на мрежата от европейски правителствени и неправителствени организации, занимаващи се с международни културни взаимоотношения.
Заедно със своите партньори Асоциацията има за цел да активизира европейското културно сътрудничество по света с мрежа от клъстери, черпейки от богатия опит на своите членове от всички държави-членки на ЕС и асоциираните 140 страни в над 100 държави, което превръща EUNIC в истински значим участник на културната сцена на глобално ниво и налага необходимостта от усъвършенстване на мрежата от клъстери и тяхната дейност.
По време на събранието членовете дадоха принос за разглеждане на предложения за проект на Стратегическата рамка след 2024 г., определена за окончателно одобрение през декември 2024 г. Тази рамка се очаква да отговори на предизвикателствата и възможностите, пред които са изправени европейските културни институти в една бързо променяща се геополитическа среда.
Дневният ред на събранието продължи с презентация от Едуард Кнудсен - Оксфордски университет, на изследването „Нова геополитика, мека сила и международни културни отношения“, което подчерта критичната роля на европейските културни институти за адаптиране към променящите се геополитически реалности. Проучването призовава за продължаване на инвестициите в международните културни отношения, за да се поддържа и засилва културното влияние на Европа в световен мащаб.
Значителна част от дневния ред на Общото събрание беше насочен към влиянието на глобалната геополитика върху културните отношения. Участието на външния гост Серджиу Продан, министър на културата на Молдова, допълнително обогати дискусиите и предостави по-задълбочено разбиране на културните приоритети на страната и нейния процес на интеграция в ЕС. Продължаващото сътрудничество с Украинския институт беше подчертано като ключов аспект от усилията на EUNIC за подкрепа на културната устойчивост в региона. Володимир Шейко, генерален директор на Украинския институт, подчерта належащата необходимост от културна дипломация в лицето на геополитическото напрежение, като руското нахлуване в Украйна и променящата се динамика между глобалните сили.
На събранието бяха споделени и актуализации за основните проекти на EUNIC, включително изследвания относно културните връзки и действията в областта на климата, инициативата Европейски пространства на културата и схемата за мобилност EUNIC. Тези проекти подчертават отдадеността на EUNIC за насърчаване на културния обмен и устойчивото развитие.