НОВИНИ

Официално честване на първата годишнина от създаването на Клас по славистика към Академия „Амброзиана

04/06/10

На 26 и 27 май 2010г., в най-представителната в Милано художествена галерия  - Пинакотека „Амброзиана”, се състоя официално честване на първата годишнина от създаването на Клас по славистика към Академия „Амброзиана" с участието на авторитетни международни учени в областта на славистиката, сред които и български изследователи, начело с проф. Аксиния Джурова – директор на Центъра по славянски и византийски изследвания към СУ ”Свети Климент Охридски”.
Класът по славистика е създаден през 2009 г. в рамките на Академията, която обхваща още 6 класа. В управителния съвет, състоящ се от общо шестима души, влизат проф. Аксиния Джурова и Красимир Станчев, преподавател от Университета „Рома тре” в Рим., а в академичното тяло - български научни изследователи като Александър Наумов от Университета във Венеция „Ка Фоскари”, Вася Иванова от център „Иван Дуйчев” в София и Виктор Живков от Университета в Калифорния „Бъркли”.
Академия „Амброзиана” е основана през 2008 г. под патронажа на архиепископа на Милано кардинал Диониджи Тетаманци. Тя обединява наследството на две предишни Академии – Академията „Свети Карло Боромео, основана от кардинал Мартини през 1963 г. и Академията „Свети Амброзий”, създадена през 2003г. отново от кардинал Тетаманци. Свети Амброзий е най-важният светец в историята на Милано, патрон на града, като базиликата, носеща неговото име в града, построена през 386 г., е седалище на миланската архиескопия, втората по-важност църква в столицата на област Ломбардия.
Основна тема на изнесените научни доклади тази година бе „Амброзианските традиции и славяните”. Представени бяха резултатите от изследвания на историческите връзки между славянските народи и църквата на Св. Амброзий от 16 век до наши дни.
На официалното откриване проф. Джурова изнесе доклад, озаглавен „Славянски ръкописи и палеотипи в Амброзиана”, съдържащ интересни факти от областта на славистиката. Особен научен интерес представлява установеното към момента наличие на 207 оригинални славянски ръкописа, от които 149 написани на кирилица и 21 на глаголица във Ватиканската библиотека  По-голямата част от тях са с хърватски произход, като 33 ръкописа са на латински. Съхранен е и старинен български речник, написан с гръцки букви, както и два ръкописа на полски език. Съществуват дори славянски ръкописи на еврейски език. По нейните думи, благодарение на изследователите в тази област, в книгохранилищата на Ватикана и в Италия постоянно се откриват нови славянски ръкописи с голямо историческо значение.
Първата по рода си експозиция в Пинакотека „Амброзиана” „Българската ортодоксална традиция - икони и ръкописи и ръкописи от ХІV до ХІХ век” бе организирана през 2008 г. от  Генералното консулство на България в Милано  и Националната художествена галерия със съдействието на Държавния културен институт. Големият успех на това начинание, постигнат и благодарение дългогодишната съвместна работа на Центъра за славяновизантийски изследвания „Проф. Иван Дуйчев”, неговият директор проф. Аксиния Джурова и екипът й, допринесе за задълбочаването на сътрудничеството.